Не сите сини очи и кафеави очи се исти – ова е скалата на сите „кодови“: Еве што велат тие за вас!

18 ноември, 2020
ОЧЕ

Кај многу луѓе, бојата на очите може лесно да се одреди, но има и такви чии очи се точно на границата на сивата и сината или сината и зелената боја, така што тие дејствуваат поинаку при различно осветлување.

Повеќе не треба да ја гледаме бојата на очите на тој начин, бидејќи со оваа скала можеме да го одредиме точниот код на нашата идеална нијанса.

Се надеваме дека на оваа слика сите ќе најдете број кој совршено одговара на бојата на вашите очи.

Ако успешно ја пронајдовте вашата идеална нијанса, прочитајте неколку интересни факти за бојата на очите.

Сите луѓе со сини очи се роднини
Сините очи се најчести кај луѓето со европско потекло. Студија направена во 2008 година докажа дека сите синооки луѓе имаат заеднички предок.

Ова данско истражување открило дека некогаш во историјата, постоел првиот човек кој имал генетска мутација што предизвикала сини очи. Овој ген е пренесен на потомството на векторот за многу генерации.

Првиот носител на генот со сини очи живеел пред околу 6.000 и 10.000 години. Денес, тој има приближно 300 милиони потомци кои имаат генетски код на сини очи во нивната ДНК.

Бојата на очите кај жените може да укаже на нивната толеранција на болка

Резултатите од мала студија покажуваат дека жените со светли очи (сини или зелени) подобро ја толерираат болката отколку оние со темни очи.

Ова може да изгледа невообичаено за експеримент, но се заснова на генетика. Неколку гени поврзани со меланин, исто така, влијаат на нашиот одговор на болката.

Ова истражување беше објавено во 2014 година, а во него учествуваа само 58 жени. Научниците треба да спроведат понатамошно истражување за да дознаат повеќе за врската помеѓу бојата на очите и толеранцијата на болка.

Очите се навистина огледало на твојата душа
Истражувањето на бојата на очите откри неколку интересни сознанија за тоа како се однесуваме и како другите нè перципираат:

Децата со сини очи не сакаат промени и нови ситуации.

Возрасните луѓе со сини очи не се отворени за стручни совети.

Мажите со кафени очи се обично посигурни од оние со посветли очи.

Луѓето со кафени очи обично имаат подобра координација и побрзи реакции.

Многу фактори влијаат на нашата личност, затоа не можеме нужно да тврдиме дека поривот на една личност да се натпреварува или склоноста кон чување тајни произлегува од бојата на очите. Меѓутоа, бидејќи бојата на очите потекнува од генетскиот код, може да укаже на нашата еволутивна позадина.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit