Нова студија: Најголема стапка на заразување со Корона вирусот е во домаќинствата!

30 ноември, 2020
PXL_270420_28807770

Според студијата на Тим за одговор на империјалниот колеџ во Лондон за Ковид-19, спроведена во соработка со повеќе партнери, асимптоматските пациенти имаат четири пати помала веројатност да ја шират инфекцијата отколку симптоматските пациенти. Истражувачите идентификувале вкупно 97 студии засновани врз пренос на инфекција со контакт, од кои 45 ги исполнуваат критериумите за вклучување за мета-анализа. Овие извештаи беа изучувани за да се „процени стапката на секундарен напад (САР) и да се набудува бројот на репродукции во различни поставувања и да се испитаат разликите според возраста, статусот на симптом, времетраењето на изложеноста и големината на домаќинството“. Според студијата, шансата асимптоматски пациент да зарази близок контакт е 3,5 проценти во споредба со 12,8 проценти кај пациенти со симптоми. Просечниот број на лица заразени во домаќинството (репродуктивен број) се проценува на 0,96 (95% CI: 0,67-1,32), се вели во извештајот.

Поголем ризик за зараза има кај домаќинствата

Истражувачите исто така ја проучувале стапката на трансфер во различни услови и откриле дека стапката на трансфер е поголема во домаќинствата отколку на патувања, социјални собири, на работно место и меѓу повремени блиски контакти. Шансата за пренесување на инфекцијата кај домаќинството е 21,1 процент. „Со оглед на тоа што многу земји ги повикуваат граѓаните да останат дома, со претстојните празници и случаи на самоизолација во домаќинството, нашите резултати покажуваат дека веројатно ова место ќе продолжи да биде важно за одржување на преносот“, рече Хејли Томпсон, друг автор на студијата. Истражувачите забележаа дека податоците за преносот на работното место, во домовите за стари лица и училиштата се ограничени и затоа се потребни дополнителни истражувања.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit