Обожавате тестенини но не сакате вишок килограми? Пробајте го овој трик од 10 минути кој го одзема вишокот калории!

22 ноември, 2020
vecera


Тестенините се омилено јадење ширум светот, лесно се достапни, не се скапи и брзо нè заситуваат. Но, поради калориите, како и фактот дека во составот претежно има скроб, ги избегнуваат сите што сакаат да ослабат. Едно истражување, сепак, покажа дека постои начин да се јадат тестенини без грижи затоа што може да ги намалите калориските вредности!

Кога ќе зготвите тестенините, оставете ги да се изладат и потоа загрејте ги заедно со сосот. Овој процес ќе уништи дел од калориите, покажа истражувањето од 2015 година. Едната група испитаници јадела свежо зготвена тестенина, а другата се загревала и на сите им бил измерен шеќерот во крвта. Оние кои јаделе свежо подготвена тестенина имале двојно поголем „скок“ на шеќер во крвта, и се покажало дека греењето го сменило скробот во тестенините. Скробот вообичаено се претвора во масни наслаги во телото, но со овој метод на обработка тој се однесувал повеќе како скроб од мешункаст зеленчук или банана, телото не го третирало како вишок што треба да го зачува претворајќи го во маснотија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit