Ова е „маргинален“ симптом на Ковид-19 на кој не обрнуваме внимание, а може да биде најава за влошување на болеста

25 ноември, 2020
covid-19-49219241280-830x0

Главоболката е опишана како „маргинален“ симптом на Ковид-19

Главоболката е потенцијален симптом на Ковид-19, но не е толку честа како треска, кашлица или отежнато дишење.

Инфекцијата предизвикана од ковид може да предизвика низа симптоми, од лесна непријатност до пневмонија. Симптоми на болеста се треска, кашлица, воспалено грло и главоболка.

Зошто се јавува главоболка кај Ковид?

До денес, главоболките се пријавени и во раната и во доцната фаза на инфекција, а подоцна главоболките може да бидат поврзани со влошување на болеста.

Главоболките исто така можат да бидат симптом на ковид кај луѓе со мигрена.

Во овие случаи, забележано е дека главоболките се појавувале пред појавата на повеќе типични симптоми на Ковид, како што се треска и кашлица.

Студиите започнаа да зборуваат за тоа колку се вообичаени главоболките кај пациенти со Ковид. Точните бројки може да варираат во зависност од популацијата што се изучува. Истражувањата покажаа дека ова се случило кај околу 11 до 34 проценти од луѓето хоспитализирани со Ковид.

Латентните симптоми вклучуваат главоболка и малаксаност, според апликацијата COVID Symptom Study.

– Нашите податоци покажуваат дека најчестите рани симптоми се всушност главоболки (82 проценти) и замор (72 проценти), а тоа се однесува на сите возрасни групи – рекоа од апликацијата за COVID Symptom Study.

– Само девет проценти од возрасните позитивни на Ковид на возраст од 18 до 65 години не чувствувале главоболка или замор.

Значи, иако главоболки и замор често се јавуваат кај луѓе кои имаат ковид (заедно со други симптоми), веројатно е дека едниот или двата симптоми нема да бидат индикација за Ковид.

Во студијата објавена во Националната здравствена библиотека на САД, тие ја испитале главоболката како симптом на Ковид-19.

– На почетокот, короната се карактеризираше со треска, воспалено грло, кашлица и диспнеа, главно манифестации на респираторниот систем – е забележано во студијата.

– Сепак, други манифестации како што се главоболка, болки во стомакот, дијареја, губење на вкус и мирис беа додадени на клиничкиот спектар за време на пандемијата на Ковид.

Извештаите за невролошки откритија рапидно се зголемуваат и главоболките се чини дека се на врвот на листата на симптоми.

– Според нашето првично искуство, значајните карактеристики на презентација на главоболка кај симптоматски пациенти со Ковид беа нови, умерено тешки, билатерални главоболки со пулсирачка или притискачка придружба во темпоропариеталниот, фронталниот или периорбиталниот регион – се наведува во студијата

– Највпечатливите карактеристики на главоболката беа ненадејно до постепено појавување и слаб одговор на вообичаени аналгетици или висока стапка на повторување, што беше ограничено на активната фаза на Ковид.

– Можни патофизиолошки механизми на главоболка вклучуваат активирање на периферни нервни завршетоци преку SARS-CoV-2 директно или преку васкулопатија и / или зголемени проинфламаторни цитокини и циркулаторна хипоксија. Заклучивме дека како чест нереспираторен симптом на Ковид, главоболката не треба да се занемари и неговите карактеристики треба да се забележат со претпазливост.

Главоболките и заморот се многу чести и не мора да значат дека имате корона вирус. Постојан замор може да биде предизвикан едноставно од недоволно спиење или поради премногу или премалку вежби.

Главоболките, во меѓувреме, можат да бидат поврзани со настинки, стрес, лошо држење на телото, па дури и земање премногу лекови против болки.

Во секој случај, вашите главоболки или замор веројатно се предизвикани од корона вирусот, доколку се придружени со некои од најчестите симптоми.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit