Ова го растажи светот: Џон Ленон е убиен пред скоро 40 години, но неговите песни сè уште живеат

8 декември, 2020
Lennons_by_Jack_Mitchell


Кариерата на Џон Ленон беше прекината пред 40 години, на 8 декември 1980 година, од куршумите на Марк Чепмен, но тој живее во песните и ставовите на другите уметници. Многумина ги пеат неговите песни, други го споменуваат во стихови, некои го доведуваат во прашање неговото наследство, а некои едноставно го претпочитаат Пол Макартни. Можеби најголемата чест во последните неколку години му беше оддадена од Боб Дилан, американски музички гигант и лауреат на Нобеловата награда. Песната „Roll On John“ која го затвора албумот на Дилан во 2012 година „Tempest“ е седумминутна жалост за убиството на Ленон на 8 декември 1980 година.

Но и покрај тоа, Ленон беше контрадикторна фигура. Скептиците го доведуваат во прашање неговиот статус на контракултурна икона и искреноста на неговите ставови за родовата еднаквост и капитализмот. „Ленон имаше и шминка“, рече Стен Куеста, автор на книгата за Битлси, осврнувајќи се пред се на неговата претходна музичка фаза. „Тој еднаш имаше Ролс Ројс. Тој беше комплексна личност “. Ерик Бурдон, поранешен фронтмен на „ Animals“, рече дека Ленон излегол со надреалниот текст на песната „I Am The Walrus“ откако двајцата учествувале во оргии во Лондон.


Дури и непобитното музичко наследство на Ленон остава простор за дебата. Со своето композиторско партнерство, Ленон и Мекартни го сменија ликот на музиката, тврди пејачката Шарлин Спитери од шкотскиот бенд Тексас.

Како и да е, дебатата околу тоа „кој ви е омилен Битл“ е стара колку и групата. „Ленон имаше нереална уметничка страна. Тој беше пополитички, побунтовен, поинтелектуален “, вели францускиот рокер Лоран Волзи. „Но, како гитарист и басист, секогаш ги сакав аранжманите на Пол, чувствителноста на неговите мелодии и текстови“, продолжи тој.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit