Ова се најчестите причини поради кои жените НЕ МОЖАТ да доживеат оргазам!

25 ноември, 2020
shutterstock_693500446_1000x0


Само 10% од проценката лесно постигнуваат оргазам…

Како по правило, на мажите им е многу полесно да постигнат оргазам, пред се поради анатомијата.

Патот до задоволството е многу потежок за жените. Клиниката Кливленд откри дека само 10 проценти од жените можат лесно да доживеат оргазам. Останатите 90 проценти мора да се справат со многу ситуации, од секс пози до стрес.

Зошто жените имаат проблеми со оргазмот? Ова може да биде под влијание на голем број фактори: од намалена сексуална желба, болка за време на секс, тешкотии во сексуално возбудување и психолошки фактори, вклучувајќи вознемиреност и посттрауматски симптоми.
Експертите наведуваат 15 изненадувачки причини што можат да ги спречат жените на пат кон оргазам.

 1. Анксиозност

Анксиозноста може да предизвика нападни мисли кои го отежнуваат оргазмот, вели психијатар од Њујорк, др. Грант Хилари Бренер. Всушност, неодамнешното истражување на Универзитетот Валпараизо во Индијана покажа дека повеќе од половина од жените кои се борат со оргазам, мислат дека проблемот е поради анксиозност.

 1. Тие не користат мускули

На жените кои имаат проблем да доживеат оргазам, скоро секогаш им се вели „само опуштете се“. Сепак, во суштина, мускулната напнатост е често потребна за оргазам, пишува д-р. Вестон.

3.Нема доволно „подмачкување“

Студија на Универзитетот во Валпараисо исто така покажа дека скоро една четвртина од жените на кои им било тешко да постигнат оргазам немаат доволно природна влажност. Ова лесно се решава со лубриканти, кои ги прават женските и машките гениталии еротски чувствителни и го олеснуваат постигнувањето оргазам, објаснува Мајкл Каслмен.

 1. Премногу стимулација

Порнографијата е начинот на кој повеќето луѓе учат за сексот, пишува тренерот за сексуалност Блер Линдзи. Ова дефинитивно не е добро, затоа што на задоволството на жените им пристапуваме на сосема погрешен начин – што е фалсификувано во ваква содржина и создава погрешни очекувања кај мажите и жените.

 1. Премалку од сопствената игра

Начинот да се олесни постигнувањето оргазам лежи во познавање на сопственото тело и играње со него. Според бројни студии, жените кои се опуштени и подготвени да пробаат нови работи, како што се сексуални играчки, постигнуваат оргазми полесно и почесто. Само жена која знае како сама да го стори тоа може да му покаже на својот партнер што треба да стори.

 1. Непријатност

Никој не го чита вашиот ум, дури ни вашиот партнер, а молчењето за тоа што ја возбудува жената, секако нема да ви помогне да постигнете оргазам. Таквите инхибиции и несигурност во креветот не можат да се сокријат и дејствуваат како ладен туш во процесот на загревање за оргазам.

 1. Одење во тоалет пред секс

Повеќето жени знаат дека е важно да уринирате после секс за да спречите инфекции на уринарниот тракт, но паметно е да го направите тоа пред секс. Имено, полниот мочен меур може да спречи да постигнете оргазам поради притисокот.

 1. Лекови

За жал, лековите често имаат непосакувани ефекти, а некои предизвикуваат зголемување на нивото на пролактин, протеин кој го намалува либидото, вели др. Ван Кирк. Лековите за крвен притисок, хормоналните контрацептиви и антидепресивите се главните виновници.

 1. Премногу време во седечка положба

Работата во канцеларија е фатална за карличните мускули, бидејќи седењето ги скратува во текот на целиот ден. За да го спречите ова, подобрете ја вашата физичка состојба со редовно вежбање, секојдневно пешачење, возење велосипед до работа итн.

 1. Се плашите да не ја изгубите контролата

Жените кои се перфекционисти понекогаш имаат проблеми со постигнување оргазам со партнерот затоа што се премногу оптеретени со сопствените мисли. Научени да го контролираат секој аспект од животот, тие не можат да му дадат контрола на својот партнер во кревет, што е клучно доколку сакаат тој да им даде оргазам. Различните техники за релаксација, вежби и сексуални игри помагаат.

 1. Молчењето не е злато

Истражувањата покажуваат дека жените кои се доволно слободни да воздивнуваат, стенкаат и испуштаат други звуци во кревет, полесно постигнуваат оргазам, бидејќи на тој начин ослободуваат внатрешна напнатост, полесно попуштаат и постигнуваат задоволство. Вежбајте гласно изразување на страст, така што ќе оди полесно и полесно секој пат.

 1. Премногу ниско ниво на хормони на среќа

Окситоцинот, наречен хормон на среќата, е неопходен за оргазам, вели др. Ван Кирк. Стресот може да биде главната причина за слабото производство на окситоцин, но докажано е дека колку повеќе време поминувате со вашиот партнер, гледајќи го во очи, држејќи се за раце и бакнувајќи се – го зголемувате неговото производство.

 1. Високи потпетици

Не само што се високите потпетици едноставно болни за одење, туку носењето може да има и лошо влијание врз вашите мускули кои се протегаат до карлицата и гениталиите. Затоа е важно да носите удобни чевли.

 1. Не пиете доволно вода

Пиењето вода во текот на денот може да спречи секојдневни здравствени проблеми како што се замор и запек, а исто така може да ви помогне да постигнете оргазам. Кога сме доволно хидрирани, се олеснува циркулацијата до гениталиите, што е клучно за оргазмот.

 1. Лоша врска

Лошата комуникација, нерешените проблеми, недовербата кон партнерот, верувањето дека не сте пожелни и слични работи што прават лоша врска се фактори кои дефинитивно ја спречуваат кулминацијата.

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit