Пет причини зошто сте тажни во новата врска: Мислите на поранешниот, го споредувате сегашниот партнер со него…

26 декември, 2020
34a64f1d74205b6c26794d695625f94a

Без оглед колку сте среќни во новата врска, тоа не значи дека можете само да го елиминирате стариот дел од себе и вашиот живот од вашиот ум и срце. Сосема е нормално да се споредуваат партнерите и стариот живот бидејќи емоциите се комплицирани

Ова чувство е ужасно, но исто така е многу честа појава. И тоа не значи дека треба да ја оставите новата врска и да се вратите на поранешната. Ова значи дека емоциите се комплицирани и со одредено знаење и самосвест можете да ја прифатите тагата како привремена и да продолжите напред за да прифатите прекрасна врска со вашата нова љубов.

Еве 5 причини зошто се чувствувате тажни во новата врска по раскинувањето со поранешниот.

1. Сè уште ги споредувате со вашиот стар партнер

Една од работите што ја правите кога излегувате на состаноци со нови луѓе по раскинувањето е споредувањето. Колку и да била токсична врската, вие седите на таа маса и споредувате потенцијален партнер со поранешниот.

Иронично, она што обично го споредувате се добрите работи што ги паметите за поранешниот. Сексуалната хемија е онаа што најчесто се споменува, но може да бидат и други работи, како што се нивните амбиции, деца, интереси и слично.

Оваа споредба е природна, но често вашиот мозок ве насочува во погрешна насока. Препорачливо е да направите список со сите работи во врска со бившиот што го направи поранешен. Бидете искрени. Лесно е да се заборават работите што тргнаа наопаку, но ако „копате малку подлабоко“, ќе ги најдете.

Откако ќе ја направите вашата листа, направете список со добрите работи во врска со вашата нова врска и колку добро се чувствувате. Претпоставуваме дека ако имате среќа, тогаш има многу. Составувањето список ќе ви помогне точно да видите зошто не треба да бидете со поранешниот и зошто сте среќни во вашата нова врска.

2. Ви недостасува удобност

Без оглед на тоа колку долго сте во врска, се развиваат обрасци на однесување. И овие обрасци се познати и тешко се менуваат. Без разлика дали шаблоните се добри, како јадење пица во петок или одење на прошетка секоја вечер или лошо, како расправање секое утро за тоа кој ќе го шета кучето или дали треба да сметате пијалоци во текот на вечерта, тие обрасци се ваши и тешко се испуштаат.

Несигурноста е често присутна во новите врски затоа што работите се толку нови и копнеете по пријатното, она што го знаете толку добро. Само имајте на ум дека како што вашата врска продолжува да расте, така ќе расте и вашата удобност. Со текот на времето, ќе можете да ги напуштите вашите поранешни и стари навики и да бидете среќни.

3. Треба да ги испуштите старите соништа

Кога започнувате нова врска, со тоа доаѓаат големи надежи и соништа за иднината. И со пауза, тие соништа одат во чад. Веројатно сте размислувале да живеете заедно, да имате деца, да работите и слично. Но, тогаш, еден ден, тоа беше готово. И тие соништа беа разбиени.

Но, вие и вашиот нов партнер веројатно имате големи надежи и соништа. Но, тие надежи и соништа се различни од оние што сте ги имале со бившата и ќе ви треба време да се ослободите од нив и да ги прифатите новите.

4. Крај на една ера

Кога ќе ја завршите врската, ќе завршите со еден период. Тоа значи поминување време заедно како двојка, со пријатели, на патувања, со едни со други семејства, можеби со заеднички деца или добивање куче. И кога ќе дојде паузата, таа ера ќе заврши.

Со новиот партнер доаѓа сосема нова група пријатели, кои се обидуваат да откријат како да управуваат со врската, а исто така има и запознавање на едни со други навики и запознавање на милениците. Оваа нова ера е возбудлива и нова, но тоа не значи дека старата не беше посебна на свој начин. Ако прифатите дека враќањето во времето нема да ве однесе никаде, ќе можете да препознаете дека следната возраст ќе биде одлична и ќе ви помогне да ја ублажите тагата.

5. Не го „пуштивте“  она што се случило

Една од причините што може да се чувствувате тажни во новата врска е тоа што не го обработивте она што се случи во старата. Веројатно ви требаше цела година за да го преболите вашиот поранешен партнер, и покрај фактот дека сте многу задоволни со вашиот нов. И по токсична врска, само треба да продолжите понатаму.

Останувањето во добри односи со поранешниот може да биде ризично во смисла дека тоа е изговор за да поминете повеќе време со него, што може да тргне само наопаку.

Дајте си време да ги сварите сите оние емоции што ве поразија. Ќе ви одземе малку време, но времето и работата со терапевт може да ви помогнат да обработите што се случило и да се придвижите напред без да погледнете назад.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber