Пофалби што треба да ги слушне вашето дете за да развие самодоверба

27 август, 2020
2020_08_pohvale_koje_bi_dete_trebalo_da_cuje_616752195

Родителите играат клучна улога во развојот на самодовербата на детето. За да бидете свесни за себе и за вашите успеси, важно е да го фалите на вистински начин кога тој ќе направи нешто добро. Погледнете што треба да му кажете.

Зборовите имаат голема моќ, но треба да се биде внимателен и, пред сè, реален и искрен – затоа што кажувањето празни фрази нема ефект како вистинска пофалба. Пофалби на мало дете може да го изгради или уништи. Кога изразувате одобрување за дете и велите „одлично“, детето разбира според тонот на вашиот глас или со зборовите што ги одобрувате. Без оглед на тоа дали детето е старо недела или еден месец, една година или десет години, детето одговара на одобрување.

1. Одлична работа!

Откако детето ќе добие добра оценка на училиште, медал во натпревар или слично достигнување, можеби ќе ви биде тешко да го контролирате вашиот ентузијазам со тоа што ќе му кажете дека се неверојатно паметни, фантастични или слично. Сепак, употребата на силни придавки всушност може да има негативен ефект врз децата, вели детскиот психолог Никлас Вестерс. „За децата со ниска самодоверба, ваквите изјави носат притисок во идни ситуации, за да можат да започнат да избегнуваат задачи што изгледаат премногу барани“, вели тој. Затоа е најдобро да се фокусирате на специфичното нешто што го фалите, односно да дадете комплимент за она што го сториле „добро направи, одлично завршена работа“.

 2. Навистина дадовте сè од себе

 Вие сте најдобри, најпаметни, најубави – има примери на прекумерни комплименти, кои не се добри, без разлика дали разговарате со дете кое е несигурно или премногу самоуверено. Нивната порака значи „Јас вредам ако ги исполнам очекувањата“. Многу е подобро да се пофали самиот процес: Гледам колку напорно работиш, затоа што му дава кредит на детето, а нереалните очекувања не се поставени, пишува Readers’s Digest.

3. Треба да се гордеете со себе

„Разликата е да кажете дека завршило добра работа или дека е  генијалец“, вели психологот Саба Харуни Лури. Според неа, ова е најдобриот вид на пофалби, затоа што го поттикнува чувството на самодоверба на детето, не создава лажна слика и го охрабрува секогаш да се обиде, без оглед на фактот дека резултатот од таа работа не зависи само од него, затоа што тоа е ситуација во која ќе се среќаваме често во животот.

4. Вие ми помагате во куќата

Можеби вашата ќерка ви помага да ги пеглате алиштата, или вашиот син ви помага во дворот- иако, понекогаш, важно е да бидете креативни со комплименти што мотивираат. Ваквите комплименти го зајакнуваат чувството на детето дека е дел од заедницата, го охрабруваат да продолжи да го стори тоа, создава чувство дека работи дома и на негова одговорност.

5. Пофалете ја послушноста и почитта

Лесно е да се влезе во ситуација кога ќе забележиме само лошо однесување на нашите деца. Наместо да очекувате непослушност и непочитување, обидете се да забележите што прават децата добро.

6. Размислете и за мали чекори кон долгорочна цел

Забележете каков било напредок кон крајната цел, бидејќи за детето ќе биде важно да го цените самиот процес, а не само конечниот резултат. Желбата да се задржи ентузијазмот и волјата на детето.

7. Пофалете ги и нивните пријатели

Користете го ова само кога ќе бидете потполно искрени. Во секој случај, детето ќе биде задоволено ако изразувате доверба во неговиот избор на пријатели и луѓе со кои тој го поминува слободното време. Не двоумете се да укажете на пријатели кои мислите дека ќе имаат позитивен ефект врз вашето дете.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris