Прегратките го продолжуваат животот до пет години, а овој хормон е одговорен за сè!

29 декември, 2020
43_1000x0


Научниците откриле и дека мозокот ослободува окситоцин во големи количини кога остваруваме физички контакт со некој што е важен за нас


Гушкањето и галењето со најблиските предизвикува хемиски реакции во организмот.

Една студија вели дека гушкањето не е само начин да покажете некому дека ви се допаѓа, туку дека го намалува нивото на стресни хормони во телото.

Покрај тоа, прегратките можат да помогнат во рамнотежата на нивото на холестерол. Сепак, има еден улов – може да предизвика зависност.

Експертите заклучија дека гушкањето може да биде она што ве приближува вас и вашата подобра половина, па затоа имате повеќе причина да се гушкате. При гушкање и галење, се ослободуваат супстанции што прават да се чувствуваме добро.

Ќе ви помогне да изградите долготрајна и посилна врска и изгледа идентично како бакнежот пред да одите на работа. Научниците веруваат дека прегратките можат да го продолжат животот до пет години, но и вашата врска.

Паровите нема да одречат дека гушкањето гради блискост во врската, но многумина се сомневаат дека тоа создава зависност.
Причината за тоа чувство е романтичниот хормон окситоцин. Овој хормон најпрво беше анализиран како супстанца што предизвикува породување кај жените. Тоа е истата супстанца што му наредува на мозокот да ослободува млеко за новороденче. Тој е исто така одговорен за врската помеѓу мајките и бебињата.

Сепак, со текот на времето, научниците сфатија дека овој хормон произведува чувство на среќа, топлина и љубов. Значи, тоа прави да се чувствуваме добро.

Научниците откриле и дека мозокот ослободува окситоцин во големи количини кога остваруваме физички контакт со некој што е важен за нас. Во превод, нашите тела, поради ова, сакаат сè повеќе.

Значи, ако вие или вашиот партнер обожавате да се гушкате и ви се чини дека сте опседнати, треба да знаете дека може да има научно објаснување за тоа.

Окситоцинот ја намалува можноста за измама

Луѓето се моногамни суштества кои имаат потреба да создадат семејство и да го продолжат видот. Експертите сè уште се обидуваат да разберат зошто е тоа така.

Според теоријата на еволуција, мажите треба да сакаат да ги шират своите гени, што би можеле да го постигнат во врски со повеќе жени. Окситоцинот, изненадувачки, може да игра улога во тоа дали остануваат верни.

Психијатарот Рене Хурлеман спроведе истражување кое сугерира дека честите налети на окситоцин ги прават нашите партнери уште попривлечни. Покрај тоа, постојаното ослободување на окситоцин предизвикува ослободување на допамин, хормон кој исто така прави да се чувствуваме добро. Затоа, не е ни чудо што можеме да станеме зависни од луѓето што ги гушкаме. Причината може да биде од хемиска природа.

И така, следниот пат кога ќе помислите дека сте зависни од прегратки, не грижете се, сето тоа е прашање на природата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber