Првите бракови биле всушност киднапирања: Како и кога настанале свадбите?

27 ноември, 2020
shutterstock_686255080_1000x0

Бракот е свет обред или чин во кој маж и жена стануваат сопружници, т.е. маж и жена. Свадбите постоеле од памтивек и овој обичај поминал низ три нивоа.

Првите бракови всушност биле киднапирања. Примитивниот човек едноставно ќе ја киднапирал девојката со која сакал да се ожени или би ја купил – тој би и платил на нејзиното семејство соодветна вредност. Тогаш бракот бил склучен со договор, во кој сè уште не се спомнувало за љубов, туку само за обврски. На крајот, се основа брак заснован на взаемна љубов. Но, и денес има остатоци од првите две нивоа:

Продажбата на невеста, обичај што преовладува во многу земји, датира од времето кога невестата навистина била продадена.

Кумовите – сведоци на денешните свадби – веројатно првично биле добро вооружени воини кои му помогнале на примитивниот човек да ја киднапира невестата.

А медениот месец претставуваше време кога младоженецот беше принуден да ја крие својата невеста сè додека нејзините роднини не се изморат да ја бараат.

Кога станува збор за обичаите за венчавки, многу од нив секако се толку стари што потеклото им се губи во далечното минато. На пример, во некои примитивни племиња, бракот се сметаше за склучен ако еден млад човек и една млада жена јадеа чинија со ориз заедно, што значеше дека тие се согласуваат да живеат заедно.

За многу народи, пченицата е симбол на плодност и изобилство, па оттука и сегашниот обичај за посипување на младенците со жито. Обичајот на брачните парови да носат прстен е еден од најстарите и најраспространетите во светот. Потекнува толку одамна, што никој не знае кога, па објаснувањата за можното потекло на тој обичај се различни.

Прстенот има кружна форма, а кругот е симбол на единство и комплетност. И кога маж и жена се венчаат, тие претставуваат целосно единство, чиј симбол е прстен во форма на круг. Можно е венчалниот прстен да бил направен во форма на нараквица која била ставена на киднапираната девојка во претходните времиња. Кружната нараквица на раката или ногата, која означуваше дека девојката припаѓа само на еден човек од племето, постепено беше заменето со бурма.

Првите луѓе што започнале да носат венчални прстени биле Египќаните. Во хиероглифите, знаците што го сочинувале античкото египетско писмо, кругот претставува вечност, а венчалниот прстен бил симбол на брак кој трае вечно. Христијаните започнале да носат венчални прстени околу 900 година п.н.е.

Зошто се носи бурма на домалиот прст? Античките Грци верувале дека едната вена започнала од овој прст и отишла директно во срцето. Но, вистинската причина е веројатно дека овој прст се користи помалку од другите прсти, па затоа е поудобно да носите некоја декорација на него.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit