Расправијата и драмата со вашиот партнер ве возбудуваат? Постојат причини зошто е тоа така!

13 ноември, 2020
кавга

Има ли тука некоја логика? Кавгата треба логично да доведе до прекинување на врската, а не до игра на страста помеѓу чаршавите? Или, можеби не.

Што е проблемот? Дали постои врска помеѓу лутината и возбудата? Или има само такви кои се малку откачени, па се случува тоа? Разговор со научници и психотерапевти покажа дека зад сè се чини дека има научно објаснување, а има 3 најчести причини зошто расправијата завршува во секс.

Friend in the middle of a couple argument
  1. Хормони
    Нивото на хормони како тестостерон, адреналин и кортизол (хормони на стресот) се зголемуваат за време на расправија и кога се расправаме со луѓето што ги сакаме.

„Кога телото ослободува кортизол поради стрес, нашите тела и умови можат да копнеат по интимноста што ја обезбедува сексот“, објаснува сексуалниот терапевт д-р enени Скајлер.

Од друга страна, оргазмот стимулира производство на серотонин, допамин, адреналин и окситоцин (љубовниотхормон), што го ублажува влијанието на хормоните на стресот, објаснува терапевтот за секс и врски, д-р Ендру Арон. Ова значи дека додека хормоните ослободени за време на расправија ве „креваат“, хормоните ослободени по сексот ве смируваат и прават да се чувствувате задоволни и да ви даваат чувство на моќ и безбедност.

Затоа, тоа е волшебна комбинација.

  1. Еволуција
    Hotешките игри по лутата борба со партнерот го ’отклучуваат’ длабокиот и исконски дел од вашата психа. Сексот по расправија не само што овозможува олеснување, туку создава и возбуда. Преоѓате од закани до чувство на победа во надминување на заканата и радоста за преживување – објаснува Арон. Во суштина, може да се чувствувате како да сте надминале нешто лошо, па затоа вашето тело се возбудува, или станува ‘роговидно’ како резултат.
Couple problem
  1. Анксиозност и возбуда
    Возбудата и вознемиреноста се сестрички сензации кои го зголемуваат пулсот, протокот на крв и дишењето.Возбудата поради една од овие емоции најверојатно ќе биде пренесена и на другата – објаснува сексуалниот терапевт др. Роберт Томас, коосновач на Секстопедија.Кога сме под стрес, како оној предизвикан од расправија, нашиот симпатичен нервен систем се возбудува – објаснува обучувачот за врски и сексуални односи, др. Микеле Лисенбери Кристенсен.

Ова го охрабрува вашиот одговор во кој ќе изберете да се борите или да побегнете, што ве исполнува со целосна енергија и ве прави мотивирани дека сакате да дејствувате физички на некој начин – додава др. Елеса Зехндорфер, физиолог.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit