Разделбата не е единствено решение: Психолог објаснува како врската може да опстане после изневерување

19 ноември, 2020
shutterstock259629341-830x0 (1)

Можеше да молчи, никогаш да не знаев. Но, тој ми кажа сè. Тој беше со неа по прославата на годишнината од дипломирањето. Тој се заколна дека нема да се повтори … Јас му простив, но често сонувам како ме изневерува.

Кога ќе добие СМС, се сомневам. Кога молчи, се плашам, што мисли тој? Кога тој се смее, мислата ме отсекува, за што се радува? Не можам да заборавам. Дали некогаш ќе избегам од овој пекол? Рацете ми се тресеа, повраќав кога дознав. Почувствував дека мора да заминам. Треба ли ќерка ми да ме гледа како го гледам нејзиниот татко со омраза? Живееме со мојата мајка сега. Не верувајте кога некој ќе ви каже дека е лесно да го направите тој чекор.

Измамата обично е иницирана од купишта нерешени проблеми и конфликти што се акумулирале со текот на годините. Во такви ситуации, трето лице лесно може да влезе во врската. Измамата обично е резултат на незадоволство од неможноста да се најдат компромисни решенија. Тогаш е лесно да се свртиме кон нов партнер и веднаш да добиеме сè што му недостасуваше на мажот во брак – разбирање, поддршка, толеранција, нежност, физичка блискост. Затоа, изневерувањето често е само авантура, која носи новина и спасува од брачната монотонија.

Ако сопружниците навреме сфатат дека мамењето е бегство од проблемите и ако се обидат да ги надминат своите незадоволства, да ги пронајдат и спротивстават на своите силни страни на нивните слабости, бракот има шанса да преживее.

За да успеат во ова, тие треба да бидат подготвени да зборуваат отворено и искрено за своите очекувања и да преземат одговорност за нивното однесување. Исто така, тие треба да бидат подготвени да му простат на својот партнер и да се променат за да го подобрат бракот. Побарајте од вашиот неверен партнер да одговори на сите ваши прашања за да можете подобро да разберете зошто се случило тоа. Дали неверството беше плод на нескротлив порив или аферата траеше со месеци?

Кога ќе ги добиете одговорите на сите прашања, седнете и добро размислете дали имате волја и сила за нов почеток. Но, ако останете во брак и навистина не простувате, не заборавајте дека ќе го поминете тој пекол од почетокот на текстот одново и одново.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit