Sagrada Familia: Неколку интересни факти за црквата која наскоро ќе биде највисока на светот

23 декември, 2020
61565706

Најпосетуваната атракција во Шпанија годишно привлекува повеќе од три милиони посетители. Црквата на Светото семејство (Саграда Фамилија) е уметничко дело и чудо на архитектурата чија изградба започна во 1882 година и сè уште не е завршена. Саграда фамилија е животно дело на каталонскиот архитект Антонио Гауди, кој работел на тоа сè до неговата смрт.

Црквата е заштитена од УНЕСКО, како што се и Гуелската палата, Куќата Мила, Гиел паркот, Каталонската музичка палата и другите знаменитости од овој брилијантен архитект.

Неговиот уникатен стил е препознатлив низ целиот свет. Невообичаени форми и необични детали се еден од неговите потписи, исто како и чудесните украси изработени од стакло, дрво, мозаици, скали, врати …

Убава или воопшто не

Не сите се согласуваат дека шпанската црква е една од најубавите. Некои мислат дека е грда, други дека е страшна, но тоа е несомнено една од најинтересните згради во историјата.

Кога ќе заврши, времето потребно за изградба на Саграда Фамилија ќе биде подолго отколку што беше потребно за изградба на египетските пирамиди.

Само една четвртина?

Со смртта на Гауди во 1926 година, само четвртина од познатата црква беше завршена. Според предвидувањата, зградата треба да заврши до 2026 година, односно до 100-годишнината од смртта на архитектот.

Највисока во светот

По завршувањето на кулата на Исус Христос, црквата ќе биде највисоката христијанска црква во светот со 172,5 метри. Улмер Муенстер, моментално највисоката црква во светот се наоѓа во Улм, Германија и е висока 161,5 метри.

Симболика на кулите

Симболизираат 18 дизајнирани кули, 12 кули за 12 апостоли, 4 кули за 4 евангелисти, една кула за Пресвета Богородица и Исус Христос.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber