Седум симптоми кои се поврзуваат со новиот вид на Корона вирус

26 декември, 2020
person-5441453_1920

Новата варијанта на коронавирусот наречена „ВУИ 202012/01“ вклучува генетска мутација на протеинот „шип“ што може да биде причина за брзото ширење. Покрај трите најчести симптоми на ковид-19 – треска, сува кашлица и губење на мирис и вкус, идентификувани се седум други симптоми кои можат да бидат поврзани со нов вид на коронавирус, имено:

  • замор
  • губење на апетит
  • главоболка
  • дијареја
  • ментална конфузија
  • мускулна болка
  • осип

Според истражувач од Кингс колеџ, „ако развиете какви било симптоми што можат да укажат на ковид-19, и вие и членовите на вашето домаќинство треба да бидете изолирани и тестирани што е можно поскоро“, пишува „Тајмс оф Индија“. Поради новиот вид на коронавирус, Велика Британија воведе нови ограничувања за спречување на ширењето на вирусот, а некои европски земји ги затворија своите граници со Велика Британија. Но, за да се заштитите, потребно е да се придржувате до досега пропишаните мерки, како што се носење маска, одржување на растојание и редовно миење на рацете.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber