Секое утро пиела сок од домати, промените после еден месец се зачудувачки!

27 август, 2020
217255_shutterstock-181714493_ls

Откако ќе дознаете што може да излечи една чаша сок од домат, ќе започнете да го применувате.

За да проверите зошто, експертите од Универзитетот во Тајван решиле да спроведат еден експеримент. Тие собраа жени од различна возраст, им дадоа една чаша (околу 250 мл) сок од домати да пијат секој ден еден месец. Најбрзата и највидлива промена беше значајно слабеење, а експертите потенцираа дека не станува збор за протераната течност, туку само за масните наслаги. „Тестираните жени не ги сменија навиките за јадење или вежбање, а по неколку дена, резултатите се видоа“, откриваат научниците кои го спровеле експериментот.

Благодетите на доматот | Фаланга

Експериментот исто така покажа дека една чаша сок од домати на ден го зајакнува имунитетот, штити од срцеви заболувања, но исто така го намалува ризикот од развој на рак. Покрај тоа, овој освежителен пијалок помага и при проблеми со дигестивниот систем, го стимулира излачувањето на течностите, го зачувува здравјето и спречува болести на мочниот меур, панкреасот, црниот дроб и белите дробови. Сокот од домати е одличен за кожа и сјаен тен, а значително ја намалува кашлицата, спречува анемија, ги ублажува ревматските симптоми и ја подобрува крвната слика. Ако претерате со вежбањето, пијте сок од домати и заболувањата ќе исчезнат, а тоа е одличен природен лек за грчеви во мускулите, бидејќи тоа е вистинска ризница на магнезиум – содржи дури 11 мг на 100 грама.

escort - Korsan taksi