Шокантни фотографии: Сликовито покажано колку пластика јадеме!

10 декември, 2020
пластика

Познато е дека загадувањето со пластичен отпад ја уништува нашата планета, но дали некогаш сте се запрашале колку пластика консумирате секој ден, дури и без да сфатите дека е тоа?

Студија на WWF од 2019 година покажа дека луѓето трошат пластика во износ од кредитна картичка неделно, главно преку вода од пластични шишиња, но и храна.

За да се покаже вкупната количина на пластични и микроскопски пластични честички што ги внесуваме секој ден, фотографите на Ројтерс користеа истражување на WWF за да фатат предмети што покажуваат што всушност јадеме.

The Wider Image: How much plastic are you eating?

За еден месец, просечно лице влегува во тежината на коцката Лего со големина 4×2. За една година, количината на пластика е еднаква на шлем за оган.

Ова значи дека за десет години јадеме околу 2,5 килограми пластика, што е еквивалентно на две поголеми парчиња пластична цевка.

The Wider Image: How much plastic are you eating?

За време на животот, внесуваме вкупно 20 килограми микропластика во организмот.

The Wider Image: How much plastic are you eating?

Пластиката не е биоразградлива и претежно се распаѓа на помали парчиња кои завршуваат на плажите и ги трошат животните, а со тоа влегува во исхраната на луѓето.

Малколм Хадсон, професор по наука за животна средина на Универзитетот во Саутемптон, објаснува дека повеќето истражувања се занимаваат со микропластика, но не и со сè поголеми количини на уште помали нанопластични честички.

The Wider Image: How much plastic are you eating?

Тие се потешки за откривање и со поголема веројатност да навлезат во телото.

24sata

Тие можат да навлезат во крвотокот или лимфниот систем и да завршат во нашите органи. Овие пластични честички се темпирани бомби кои се распаѓаат на доволно мали честички за да бидат апсорбирани од дивиот или човечкиот свет, со потенцијални штетни последици, заклучи Малком.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit