Што прво забележавте на сликата? Оваа оптичка илузија непогрешливо го открива вашиот карактер!

22 ноември, 2020
rubinova-vaza-830x0

Во далечната 1915 година, данскиот психолог Едгар Рубин направи интересен тест за личност – дводимензионална слика која открива како го перцепираме просторот околу нас. Во исто време, она што прво го гледате во оваа оптичка илузија открива каков е вашиот карактер.

Познатата вазна Руби е создадена врз основа на слични француски цртежи од 18 век. Психолозите утврдија дека човечкиот мозок не може да ги види мотивот и позадината истовремено – некој прво ќе ја види вазната, а некој ќе види две лица од профилот. Оптичките илузии како вазната Руби покажуваат дека нашите перцепции се активни и организирани. Што прво видовте на сликите?


Вазна

Ако сте го задржале фокусот на средината на сликата, односно на вазната, вие сте одговорна личност која строго ги следи правилата. Кога ќе одлучите да постигнете некоја цел, вие сте во можност да „поместите ридови и планини“, да се ангажирате максимално и да се посветите на реализирање на она што сте го замислиле.

Лица

Вашата максима е: „Кој не е дел од решението, е дел од проблемот“. Вие сте аналитички и подготвени да „измерите три пати, а потоа исечете“. Ако сте на раководна позиција, соработниците честопати ја доживуваат вашата одлука како неразбирлива и сурова. Никогаш нема да се предадете без борба. Вие сте мистични во љубовните врски, а пријателите со задоволство ве прашуваат за совет, бидејќи можете подобро да ја согледате ситуацијата од нив и да им ги понудите вистинските решенија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit