Што треба да знаете ако правите тест за корона дома!

18 декември, 2020
корона

Домашните тестови за корона вирус пристигнаа вчера во аптеките низ светот и се распродадоа за само неколку часа. И иако на многумина ќе им биде полесно и побрзо да откријат дали имаат корона или само настинка, па третманот ќе биде полесен, важно е да се знае дека домашниот тест за антиген може да биде меч со две острици и дека резултатите, особено негативните,не се секогаш точни.

„Ако тестот е позитивен, вие сте заразени. Значи, тој не може да биде лажно позитивен. И ако е негативен, не мора да значи дека не сте заразени, тоа е она што го кажува предупредувањето на тестот. Можно е во тој случај да сте навистина негативни, но и дека не е собран доволно материјал за тестот, односно дека вирусот не се размножил доволно во горниот респираторен тракт и дека нема доволно за да се покаже на тестот “, рече Јасминка Бјелетиќ и посочи дека тестот најдобро се прави на вториот, третиот ден по појавата на симптомите.

Тест за антиген никогаш пред операција
„Многу е важно да се знае дека тестот за антиген не треба да се прави ако немате симптоми, бидејќи е мала можноста вирусот да открие мала количина на вирус кај асимптоматска личност. Од истата причина, овие тестови не треба да бидат авторитативни ако на пациентот му треба доказ дека нема корона за операција “, предупреди Емина Милошевиќ.

test na koronu

И, не треба да заборавиме што повторуваат лекарите одново и одново – ниту еден тест не е 100 процентен сигурен, и ако се сомневате дека има шанса да имате корона, прво треба да отидете на доктор.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit