СМЕТА ДЕКА Е НЕГОВА ДОЛЖНОСТ ДА ГИ ПРЕДУПРЕДУВА ЛУЃЕТО- Лекарот доби отказ затоа што ја кажа вистината за ситуацијата во Ковид болницата, а потоа дојде повик „од врвот“

24 декември, 2020
Screenshot_1_1000x0

Од јули го ризикував животот во таа болница, нема оправдување за тоа што ми го сторија

“Јас сум лекар обучен во воени услови. Бев во војна, но ова е многу пати полошо затоа што во оваа војна нема ограничување. Нема датум кога ќе знам дека ќе одам дома”, рече Кливон Гилман, кој беше на одбранбената линија во Њу Јорк , бидејќи работи на давање на брза помош. Пролетва, новиот корона вирус уби 20.000 жители на Њу Јорк. Сега Гилман се пресели во Аризона, која е ново жариште.

Д-р Гилман не запре од почетокот на пандемијата. Прво во Њу Јорк, сега во Аризона, има вкупно 10 месеци без пауза и слободен ден на линијата на фронтот. Покрај индиректно спасување луѓе, во болницата, тој го користи останатото време за да ги убеди луѓето да ги почитуваат епидемиолошките мерки, но и да ги охрабри локалните власти да воведат мерки како што е задолжително носење маски.

„Кога поминувате месеци во интубирање на пациенти, кога гледате како умираат вашите најмили и после тоа седнувате во автомобилот и гледате преполна теретана, полн ресторан, полно кафуле, како да ви удриле шлаканица“, вели овој лекар.

Гилман е многу активен на Facebook и Twitter, каде има скоро 100.000 следбеници и каде редовно комуницира со луѓето, ги едуцира и споделува совети. Тој ја кажува вистината бескомпромисно – неодамна објави Twitt дека едноставно нема доволно кревети за сите пациенти во Аризона, иако локалната власт го кажа спротивното. Тој беше отпуштен, иако има недостиг на здравствени работници.

“Срамота е што го сторија тоа. Јас го ризикував животот во таа болница од јули, нема оправдување за тоа што ми го сторија”, вели овој лекар.

Откако приказната за отпуштањето стигна до јавноста, јавноста се крена. Дури и Опра реагираше. По скандалот, болницата во која работел Гилман издаде изјава дека станува збор за „недоразбирање“ и дека тој воопшто не бил отпуштен, туку само „го сменил распоредот на работата“.

Од почетокот на пандемијата, Гилман ја снимаше состојбата во болниците на социјалните мрежи. По секоја смена, тој пишуваше краток пост за сè – за пациентите кои се бореа за здив, за благодарноста на пациентите што им дадоа чаша вода. За толку сиромашни пациенти што немаа билет за подземна железница за да стигнат до болницата, па дојдоа предоцна.

Клевон отворено пишуваше за сè, иако знаеше дека ќе сноси последици.

„Знаев дека лекарите треба да ги лекуваат луѓето и да водат сметка за нивните работи, да не се мешаат во мерките што се преземаат, да не се брои опремата што ја имаат болниците, ниту да бројат кревети. Лекарите кои зборуваа за тоа честопати добија отказ. без оглед на тоа, јавноста треба да знае “.

Свршувачката на Гилман не помина незабележано. Во ноември му заѕвони телефонот – од другата страна беше Џо Бајден.

„Тој разговараше со мене сосема нормално, разговаравме за Ирак, за одговорот на Америка на пандемијата, за тоа што друго може да се направи, за маските, за производството на маски“, вели Кливеон, кој сега се врати на работа и рече дека ќе продолжете да зборувате за сè за што болниците сакаат да молчат.

“Моја должност е да ги предупредувам луѓето. Ќе пишувам за сè, ќе пријавам, бидејќи само на тој начин луѓето ќе ја разберат сериозноста на овој вирус”, рече тој.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber