СОВЕТИ ЗА СЛАБЕЕЊЕ И УБАВИНА СО ПОМОШ НА МАНДАРИНА: Рецепт за отстранување на масни наслаги и подмладување

20 ноември, 2020
Screenshot_2

Како да изгубите тежина со помош на мандарина – прекрасно овошје кое ги подмладува и ги отстранува масните наслаги!

Мандарината е овошје кое пристигнува на есен.

Добро се чува и останува свежа во текот на целиот студен период, така што ја одбележува зимата заедно со есента.

Навикнати сме да користиме мандарина како храна, овошје кое служи за освежување и заживување.

Но, постојат и други одлични својства што можете да ги користите ако направите маска, купка или чај од неа.

Она што е вообичаено на кој било од начините на примена, е дека ќе уживате во смирувачкиот и нежен мирис на мандарина.

Мирис кој нè потсетува на топлината на домот.

1. Мандарински чај за слабеење

Мандаринскиот и црниот чај се меѓу силните антиоксиданти и се идеални за витка линија.

Состојки за 4 лица:

2 чаши вода

1 ½ чаша свеж сок од мандарина

2 лажички кафеав шеќер или мед (по избор)

¼ лажички цимет

неколку каранфилчиња

2 кесички црн чај

Подготовка

Загрејте ја водата додека не зоврие.

Тргнете од оган и додадете сок од мандарина, шеќер, цимет и каранфилче.

Стевете повторно да зоврие. Варете и мешајте додека не се стопи шеќерот.

Потоа извадете од шпоретот и додадете ги кесичките со чај.

Оставете чајот да отстои 3 до 4 минути, а потоа исцедете го веднаш и испијте го.

2. Маска за нега на лице

Дома, можете да подготвите маска за нега на лице која ја чисти и избелува кожата.

Со помош на оваа маска можете да го отстраните и вишокот масло на кожата како и штетните бактерии, додека самата кожа ќе остане мека и свежа.

Состојки:

3-4 мандарини без семки

1 лажичка јогурт

1 лажица мед

Подготовка:

Земете 3 или 4 мандарини. Извадете ги семките од нив.

Ставете ги во блендер и промешајте за да се ослободи сокот. На неа додадете лажичка јогурт и лажица мед. Промешајте сè заедно.

Нанесете ја подготвената смеса на лицето и вратот.

Оставете 10 до 20 минути. Потоа исплакнете во ладна вода.

Оваа маска можете да ја нанесувате двапати неделно ако имате мрсна кожа, а потоа еднаш за нормална или сува кожа.

3. Купка за релаксација и подмладување

Купка со кора од мандарина ќе му помогне на телото да ја врати енергијата и истовремено да ве релаксира од секојдневниот стрес.

Овесот ја смирува и омекнува кожата, а сода бикарбоната ја балансира pH и ги отстранува токсините од телото.

Познато е дека кората од мандарина помага во намалување на брчките, лузни и акни.

Состојки:

½ чаша исушена кора од мандарина

1 чаша овесна каша

¼ чаши сода бикарбона

Подготовка:

Исецкајте ги состојките добро во блендер додека не добиете убава и прашкаста смеса.

Потоа истурете ја во чиста тегла или сад со капак.

Можете да додадете неколку капки есенцијално масло од портокал или друг цитрус.

Во кадата ставете ½ шоља од овој прашок.

Кога ќе се потопите во оваа купка, целиот акумулиран стрес во вас ќе исчезне.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit