Стар рецепт од нашите баби: Босански урмашици со ореви е десерт за паметење!

20 ноември, 2020
111347_urmasice_ls


Потребни состојки:

маргарин 250 гр

шеќер 200 гр

јајца 2 парчиња

брашно 600 гр

прашок за пециво 2 лажици

ореви 200 гр

вода 7 дкл

шеќер 500 гр

лимон 1/2

Подгответе веднаш стопен маргарин, шеќер, изматени јајца, брашно и прашок за пециво. Измешајте ги сите овие состојки за да направите тесто. Измешајте по овој редослед. Во растопениот маргарин прво додадете шеќер, па јајца, па малку брашно, прашок за пециво и остатокот од брашното.

Истурете ореви во чаша. Обликувајте ги. Земете малку тесто, притиснете два скршени ореви на половина на средина, направете топче тесто и полека притиснете го тестото во рамна форма на плочата каде што е делот со најмалите дупки. Тестото не треба да биде премногу тврдо или премногу меко.

Урмашиците се распоредени на овој начин во незамастена тава една до друга со мал јаз меѓу нив. Загрејте ја рерната на 200 степени. Печете во рерна 20 -25 минути додека не зарумени малку. А потоа прелијте ги со врелиот шербет.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit