Супер гонорејата може да стане неизлечива заради пандемијата на ковид-19

24 декември, 2020
корона

Експертите тврдат дека гонорејата сега стана опасна болест поради зголемената употреба на антибиотици кои непотребно се даваат на пациенти со корона вирус.

Распространетото дозирање на лекот, за кое се покажа дека нема клиничка корист за пациентите со ковид-19, предизвика отпорност на бактерии кои предизвикуваат гонореја, изјави Светската здравствена организација (СЗО) за Сан.

Супер вид на една од најстарите сексуално преносливи болести во светот доби идеално опкружување за да напредува бидејќи светот продолжува да се бори против корона вирусот. Нелекуваната, супер гонореја може да доведе до петкратно зголемување на преносот на ХИВ и инфекции на очите кои можат да предизвикаат слепило.

Секоја година има повеќе од 90 милиони случаи на гонореја во светот, а тој број расте за 17 проценти. Иако СЗО известува дека повеќето случаи се во африканскиот регион, западниот свет бележи алармантно зголемување на случаите.

Центрите за контрола и превенција на болести на САД (ЦДЦ) известуваат дека инфекциите се зголемени за 63 проценти од 2014 година, а до пет милиони луѓе во САД може да бидат заразени со гонореја за 10 години.

Велика Британија има највисока стапка на гонореја во Европа и може да има повеќе од 420.000 нови случаи секоја година до 2030 година. Сега има сè поголем број случаи во болниците ширум светот каде се користат антибиотици за лекување.

Портпарол на СЗО рече дека недостатокот на медицински услуги за сексуално преносливи болести за време на пандемијата исто така може да поттикне зголемување на ригонорејата.

“Прекумерната употреба на антибиотици може да промовира антимикробна резистенција кај гонореја. Азитромицин, вообичаен антибиотик кој се користи за лекување на респираторни инфекции, се користеше за лекување на ковид-19 порано во епидемијата. За време на пандемијата, исто така се нарушени медицинските услуги за сексуално преносливи болести. случаите на сексуално преносливи болести не се правилно дијагностицирани, што резултира со повеќе само-лекување. Таквата ситуација може да поттикне отпорност на гонореја, вклучувајќи го и горчињата на гонореја – супер гонореја или гонореја со висока отпорност на сегашните антибиотици препорачани за нејзино лекување “, објасни портпаролот на СЗО .

Професорот од универзитетот Кардиф, Филип Хауард, претседател на британското друштво за антимикробна хемотерапија, рече дека три четвртини од пациентите примени во болница во Велика Британија со сомнителна или докажана коскена пневмонија добиле антибиотици за вирусот, додека помалку од еден процент од пациентите имаат бактериска инфекција. Слични случаи се пријавени ширум светот.

Една американска студија покажа дека 71 процент од пациентите со корона примале антибиотици, додека само на четири проценти им биле потребни.

Кевин Кокс, извршен претседател на британската почетна компанија „Биотасферик лимитид“, рече дека сето ова доведува до појава на супер гонореја и предупреди дека наскоро може да стане неизлечиво.

“Луѓето заразени со супер гонореја ќе заразат други и ќе ја забрзаат антимикробната резистенција. Итно ни требаат нови третмани”, предупреди Кокс.

Експертите за ЦДЦ наведуваат дека соеви на гонореја станале отпорни на сите антибиотици, освен една класа – додека половина од сите современи инфекции сега се отпорни на барем еден антибиотик.

Зголемената загриженост за отпорност на еден од антибиотиците што се користат за лекување, азитромицин, го наведе ЦДЦ да ги промени препораките за третман минатата недела.

Помошникот на генералниот директор на СЗО од Одделот за антимикробна резистенција, д-р Ханан Болки, предупреди на опасност од непотребна употреба на антибиотици за третман на ковид-19.

“Користењето антибиотици нема да ги излечи, но ќе создаде отпорност кај бактериите што веќе постојат во нашите тела. Значи, тоа е многу сложено сценарио, но заклучокот на сите е дека антибиотиците не смеат да се препишуваат ако нема јасни медицински индикации за нив”, тврди тој.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber