Светската здравствена организација во 2021-ва ќе ја легализира марихуаната?

29 декември, 2020
d19b488657877cf4254fcbcb540d552e37648d50


По препорака на Светската здравствена организација (СЗО), канабисот и смолите од канабис беа отстранети од списокот на наркотици, на кои беа ставени уште во 1961 година.

На овој начин, по скоро шест децении, канабисот се отстранува од списокот на најопасни наркотици, во кој има, на пример, хероин. Оваа промена во класификацијата може да значи олеснување на истражувањето за употреба на марихуана за медицински цели.

Според „Њујорк Тајмс“, експертите велат дека оваа промена нема да влијае на намалување на меѓународната контрола поврзана со канабисот, бидејќи секоја земја сè уште има свои законски регулативи според кои ја класифицира марихуаната. Сепак, оваа промена има симболична моќ за оние кои тврдат дека законите на земјите поврзани со ова растение се застарени.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber