Таа се откажа од купување цела година и сега ги советува другите како да се заштедат значително во 2021 година.

29 декември, 2020
пари

Инфлуенсерката Лара Џоана, позната по триковите за заштеда што ги споделува на нејзиниот канал на Јутјуб, објави дека таа и сопругот Стјуарт заштедиле нешто повеќе од 208.000 фунти, откако се откажале од луксузни трошоци во 2019 година. Во новото видео, Лара објасни како можете сами да го направите тоа во 2021 година, или барем да го пробате.

Честитки ако сте се одлучиле за годината во која е забрането купувањето, или за месецот на забрана за купување, дури и само за викендот за време на кој ќе се откажете од трошењето. Имавме година за забрана за купување во 2019 година и тоа многу ги смени нашите животи, така што можам само да го препорачам “, вели тој. Таа сподели неколку совети како да успееме во тоа.

Определете зошто го правите ова
Запишете го вашето „зошто“ и ставете ја хартијата на фрижидерот или ставете ја на екранот на вашиот мобилен телефон. Тоа е вашата цел, што ќе ви помогне да се придржувате до планот и кога ќе стане напорно, тоа ќе биде вашата мотивација.

Прегледајте ги банкарските извештаи
Седнете, земете ги банкарските извештаи и прегледајте ги. Тоа може да биде многу шокантно, вели Лара. Таа додава дека тоа и помогнало да сфати колку била непромислена во трошењето и не знаела дека сето тоа се додава на крајот. Кога ќе го сфатите ова, ќе разберете точно за што трошите пари за да пронајдете предмети каде што можете да застанете.

Погледнете ги датумите однапред
Прелистајте го вашиот календар и видете ги сите датуми на родендени, свадби, годишнини … кои се приближуваат. Можете да направите исклучок и да купите подароци, но да ги испланирате и да купите однапред, кога е поудобно. .

Дали купувањето ви носи радост?
Погледнете ги работите што сте ги купиле и поставете си го тоа прашање. Дали сè уште се чувствувате добро, дали вреди да имате во вашиот живот, дали ви носи некаква вредност? Ние честопати импулсивно купуваме работи и наскоро сфаќаме дека не сме задоволни.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber