ТИВОК УБИЕЦ во време на КОВИД-19! Доктор советува како да се оддржи шеќерот под контрола и што ако ве фати ВИРУСОТ!

16 ноември, 2020
221743_djb1_f

Што е дијабетес, дали е можно добро да се живее со оваа дијагноза и како да се постапи ако лицето со дијабетес добие ковид-19, вели д-р Предраг Бојовиќ, специјалист по интерна медицина во поликлиниката „Тектум

Во Македонија, околу 750.000 луѓе страдаат од дијабетес, скоро секој десетти жител на нашата земја. Овие пациенти се изложени на повеќекратен ризик од развој на кардиоваскуларни и бубрежни заболувања, што дополнително ја влошува нивната прогноза и животниот век. Покрај тоа, епидемијата на коронавирус предизвика ограничен пристап до лекарите и редовни прегледи, иако станува збор за пациенти кои имаат поголем ризик од компликации поради инфекција…

– Дијабетес мелитус е хронично незаразно заболување кое започнува тивко и може да трае долго без пациентот да има проблеми, односно понекогаш дијагнозата се поставува само кога се појавуваат компликации. Се карактеризира со намалено производство на инсулин или несоодветен одговор на организмот на инсулин, а симптомите се слабеење, зголемена жед, зголемено мокрење, омалаксаност и замор. Според проценките, денес во нашата земја живеат меѓу половина милион и милион луѓе со дијабетес, додека од нив меѓу 250 и половина милион сè уште не се дијагностицирани – предупредува д-р Предраг Бојовиќ.

Треба да се бараат фактори на ризик меѓу предиспозициите за оваа болест (наследност), стрес, зголемен внес на калории, дебелина, физичка неактивност, брза храна, храна и пијалоци полни со шеќер …

Дијагноза и третман

– Според најновите препораки, кај здрави луѓе, вредноста на шеќерот во крвта наутро треба да биде помала од 5,6 mmol / l, а два часа по оброкот помалку од 7,8 mmol / l. Ако откриеме нечија утринска гликемија (гликемија на пост) поголема од 7 mmol / l или гликемија во кое било време во текот на денот поголема од 11,1 mmol / l, во присуство на симптоми типични за дијабетес, можеме со сигурност да кажеме дека станува збор за дијабетес – објаснува нашиот соговорник.

Можно е да се живее добро со дијабетес, инсистира лекарот и додава дека за пациентите е многу важно да знаат дека станува збор за прогресивна болест. Со прогресијата, ќе има промени во терапијата, што не е личен неуспех, но лекарот ја прилагодува терапијата на моменталната состојба на болеста.

– Дијабетес тип 1 се третира со инсулинска терапија, додека кај дијабетес тип 2 терапијата започнува со диета и физичка активност. Што се однесува до лековите, веднаш по дијагнозата, тие започнуваат со еден орален лек, најчесто „метформин“, а потоа се комбинираат два или три орални препарати. Многу е важно да се започне со инсулинска терапија на време. Пациентите неоправдано го перцепираат инсулинот како крајна и последна фаза на болеста и многу често имаат отпорност на овој вид на терапија. Сепак, тој компензира за недостаток на инсулин во организмот, тој е најефикасен на долг рок и затоа е важно да не се одложува, да се започне со тоа навреме за да се спречат компликациите – нагласува д-р Бојовиќ.

А, компликациите не се безопасни, напротив, некои се фатални, а меѓу најчестите се оштетување на нервите, пецкање и трнење во нозете, губење на видот, срцев удар, мозочен удар, оштетување на бубрезите, дијализа, ампутација на долните екстремитети.

Шеќер и Ковид

Луѓето кои имаат дијабетес немаат поголема веројатност да добијат ковид-19, додава нашиот соговорник, но вирусот може да предизвика потешки симптоми и компликации кај некои од нив.

– Обично луѓето со дијабетес кои имаат поврзани други болести, како што се кардиоваскуларни болести, носат дополнителен ризик од развој на комплицирана инфекција со коронавирус. За да се намали ризикот од заболување, луѓето со дијабетес треба да ги применуваат истите едноставни и ефикасни мерки за заштита секој ден како и сите други, од честото миење раце со сапун и вода, до избегнување поголеми собири во затворено – советува лекарот.

Ако имате дијабетес и имате корона, следете ги овие упатства, дури и ако нивото на гликоза во крвта е задоволително:

– Продолжете со вообичаената терапија за дијабетес. Никогаш не ја прекинувајте инсулинската терапија!

– Проверете го нивото на гликоза во крвта на секои 2-3 часа

– Земете дополнителна течност (без калории) и продолжете со редовни оброци. Пијте 120-180 мл течност на секои половина час за да спречите дехидрација

– Секојдневно проверувајте ја телесната тежина. Слабеењето и покрај редовната исхрана може да укаже на хипергликемија

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit