Убавата ќерка на Масимо Савиќ откри рецепт за вкуснo тирамису со лимон

28 август, 2020
masimo

Ќерката на славниот музичар Масимо Савиќ секојдневно ги забавува своите фанови на Instagram, а овој пат одлучи да сподели фотографии од нејзиниот освежувачки летен десерт од лимон, чиј рецепт таа го откри на Instagram Story.

Последните денови од летната сезона ги искористи за да подготви освежителен десерт – тирамису со лимон во форма на торта, а гледајќи фотографии од нејзиниот десерт, многу фанови ја контактираа со желба за рецепт. Таа одговори на нивните барања со тоа што Instagram Story, и како што откри, не очекувала толку многу прашања.

Нејзиниот рецепт за освежувачки летенви го претставуваме во продолжение.

Подготовка на домашен желатин од лимон

 • 150 гр шеќер
 • 50гр густин
 • 200 мл вода
 • 200 мл сок од лимон

Во сад измешајте ги шеќерот и густинот за да се соединат, а потоа смесата ставете ја да зоврие со вода на средна топлина. Потоа мешавината на шеќерот, густинот и водата мешајте ги постојано додека не добиете фино кремаста и полупроѕирна структура. Потоа во добиената мешавина додадете 200 мл сок од лимон и измешајте сè.

Содржината потоа се дели во два сада во сооднос 50:50 и се остава целосно да се олади. Ако желатинот е премногу редок, повторно ставете го накратко на тивок оган.

Според Мирна Савиќ, добиениот желатин можете да го направите жолт со мала количина куркума или вештачка боја.

Подготовка на крем тирамису

 • 150 гр ладно сирење маскарпоне
 • 500 гр ладен шлаг
 • 100 гр шеќер во прав

Измешајте ги наведените состојки и мешајте додека не стане смесата тврда, а потоа измешајте една половина од претходно добиениот желатин од лимон со миксер.

Бисквит

 • 60 мл сок од лимон
 • неколку лажици лимунчело
 • 150 мл вода
 • шеќер во прав (по избор)

200 гр бисквити за два слоја крем (бисквити, половина крем, бисквити, половина крем, крем од лимон одозгора)

Recept Mirne Savić za limun tiramisu

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris