Утврдено е дека луѓето можат да бидат заразени два пати со корона вирусот, НО ТОА НЕ Е НАЈЛОШОТО – ако исчезне имунитетот, тоа значи дека секоја година ќе мора да се вакцинираме против корона!

30 август, 2020
kovis-bolnica

После научниците во Хонг Конг, истражувачите од Соединетите Држави исто така научно потврдија дека е можно повторно да се инфицираме со вирусот корона со снимање на случајот на пациент кој се заразил со вирусот, за повторно да се инфицира само 48 дена подоцна!

Овие откритија предизвикуваат голема загриженост кај професионалната заедница во светот и кај нас, бидејќи, како што велат, доколку се потврди дека имунитетот исчезнува, тоа би значело дека луѓето можеби ќе треба да се вакцинираат секоја година, па дури и оние кои го прележале вирусот тие сè уште треба да носат маски и да ги почитуваат мерките за физичко растојание.

Првиот случај

Универзитетот во Хонг Конг прво го сними случајот на маж (33) кој се зарази со ковид-19 во март. Тој имаше треска, главоболка и помина две недели во болница. Не очекуваше дека само 142 дена, или четири и пол месеци подоцна, тој повторно ќе биде позитивен. Повторната инфекција беше откриена на 15 август, кога тој го помина задолжителниот тест на аеродромот во Хонг Конг на враќање од Шпанија преку Велика Британија. Немаше никакви симптоми.

Иако експерти од Хонг Конг наведуваат дека истражувањата покажуваат дека е можно вирусот да преживее во организмот три месеци по закрепнувањето, тие ги утврдија разликите во вирусите со секвенционирање на геномот и докажаа две одделни инфекции, а не повторување.

„Нашите сознанија сугерираат дека SARS-Cov-2 може да опстојува кај населението слично на грипот“, се вели во соопштението на Кок Јунг Јен, Келвин Каи Ванг То и Иван Фан-Нгаи Хунг, професори на универзитетското медицинско училиште во Хонг Конг. за експертите, значи дека имунитетот исчезнува и дека никој не е безбеден.

Друг случај

Истражувачите од Невада во четвртокот објавија докази за повторна инфекција на 25-годишен маж, што е првиот документиран случај на повторна инфекција со Ковид-19 во САД. На пациентот за прв пат му беше дијагностициран коронавирус во април, со болно грло, кашлица, главоболка, гадење и дијареја. Тој беше подобар околу 27 април и имаше два негативни теста. Но, само еден месец подоцна, на 31 мај, тој доби треска, главоболка, вртоглавица, кашлица, гадење и дијареја. Пет дена подоцна, тој беше хоспитализиран со постојана поддршка на кислород, а тестот покажа дека е позитивен на корона. Научниците го испитале генетскиот материјал и на двата примерока на коронавирус земени од тој човек.

„Генетските тестови покажуваат дека пациентот е заразен со два различни вида на SARS-Cov-2“, изјави тим од Медицинскиот факултет на Универзитетот во Невада и Државната лабораторија за јавно здравје во Невада.

Енигма на имунитетот

Инфектологот проф. Д-р Жарко Ранковиќ вели дека истражувањето направено низ целиот свет покажало дека мутациите на вирусот корона се можни, па се зборувало за италијански, вухански и други соеви и дека повторната инфекција може да биде последица на овие мали мутации или дека телото едноставно не создало доволно антитела.

“Сè уште не е познато колку трае имунитетот по болеста. Некои експерти изјавија до три месеци, а други дури и до година и пол. Одреден степен на имунитет сигурно постои, но прашањето е колку долго. Веројатно зависи од количината на вирусот кој влегол во организмот, од имунолошкиот одговор на пациентот и од тоа какви антитела создал“, објаснува Ранковиќ и додава дека се наведува дека во Србија има пациенти кои се заразуваат по втор пат.

“Ова значи дека оние кои имале корона, исто така, мора да бидат заштитени и вакцинирани. Сите мора да бидеме крајно внимателни и да се однесуваме како секоја личност со која ќе стапиме во контакт да е потенцијално заразна, бидејќи не знаеме каков ќе биде нашиот имунолошки одговор на присуството на вирусот” заклучува тој.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris