ВАКА СИГУРНО ЌЕ ПРЕСТАНЕТЕ ДА ПУШИТЕ! Овој генијален совет ќе ви помогне ОД ПРВА!

30 август, 2020
375455_pusenje_ls

За оние кои навистина сакаат да се решат од цигарите, не е се изгубено

Огромниот копнеж и очајна желба да испуши само уште една цигара, со притисок на околината, честопати може да резултира во мислење дека е тешко да се откажете од пушењето. Но, не мора да биде така со овие совети.

Новогодишна одлука да се откажете од пушењето може да биде најдобрата одлука што некогаш ќе ја донесете. Познато е дека пушењето е штетно, но исто така е тешко да се престане.

Сепак, за оние кои навистина сакаат да се ослободат од цигарите, не е сè изгубено, пишува британскиот Mirror.

Психологот Џо Хемингс нуди непроценлив совет за тоа како да се справите со желбите и искушенијата со кои може да се соочите за време на престанокот на пушењето.

1. Поставете си мали цели и кога ќе ги постигнете – наградете се

– Јануари е тежок месец за секого. Деновите се познато долги, темни и студени, а сите ние копнееме по мали задоволства – вели Џо.

– И покрај фактот дека е социјално мирен месец, сепак ни треба малку утеха, само не дозволувајте цигарите да бидат ваш избор – објаснува психологот.

Поставете си мали цели и наградете се кога ќе ги постигнете. Наградата за една недела непушење може да биде лесен ручек, затоа повторно за еден месец, почастете се со нешто во што уживате. Потоа, кога ќе достигнете шест месеци или една година, одете  на одмор – Џо препорача неколку видови награди.

– Како човечки суштества, на сите ни требаат награди. Ова произлегува од биолошката потреба да се најде задоволство. Центарот за награда испраќа почетна позитивна порака кога се залагаме за желби како цигари, и така станува неверојатно тешко да се одолее – објаснува зошто е тешко да се спротивставиме на желбата за цигара на почетокот.

2. Извадете го целиот прибор за пушење од куќата

-Колку побрзо го исфрлите, толку помалку цигарите ќе ве привлекуваат , рече психологот Хемингс.

3. Побарајте од семејството и пријателите да ви помогнат

Џо е убедена дека позитивната морална поддршка на семејството и пријателите може да биде непроценлива. Таа вели дека е неверојатно корисно да имате само малку охрабрување од луѓето околу вас, кои не ја осудуваат вашата одлука.

4. Објаснете им на вашите најблиски колку ви е важна нивната поддршка

Многу пушачи се на работ на престанување, а со охрабрување и разбирање на семејството и пријателите, би можеле да си помогнете едни на други да се ослободите од таа навика, да бидете таму едни за други, особено во моментите кога сте најранливи – психологот ги советува сите кои се во состојба да му помогнат на некого да се ослободи од таа навика.

Со таква поддршка, луѓето можат целосно да се ослободат од цигарите. И, најразлични помагала за прекин на пушењето, како што се никотински фластери и гуми за џвакање, можат да помогнат.

Меѓутоа, ако некој веќе се обидел да престане да пуши, но продолжи да пуши, треба да се разгледаат алтернативи на цигарите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris