Вие сте во голема заблуда ако носите ЦРНА маска! Еве зошто е опасно за здравјето!

5 декември, 2020
маск

Современите жени се повеќе носат маски сошиени од различни материјали, и тие често се украсени со кристали, светки, многу елементи кои спречуваат редовно одржување, хигиена, стерилизација.

Руската докторка Елена Морозова објасни зошто одредени „модерни“ маски можат да бидат опасни по здравјето, а таа особено ја посочи црната како небезбедна.

Според Морозова, црната боја е многу алергиска, а ризикот е поголем доколку маската е направена од синтетика (што е материјал што често се користи), бидејќи се јавува дерматоза, односно патолошки промени на кожата, што може да претставува сериозен проблем.

Исклучок е, до одреден степен, оној изработен од памучни ткаенини и обоен со квалитетна боја. Ако не сте сигурни за потеклото на производот, тогаш подобро е да изберете хируршки, смета Морозова. Најчестите симптоми на алергија на црно се црвенило, чешање и отекување на челото, очите, ушите, па дури и на скалпот. Оваа реакција не е ниту ретка ниту необична, бидејќи обоените хемикалии предизвикуваат оксидација!

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit