Вредни и нечујни: Овие лебарки секој би ги посакал во својот дом (ВИДЕО)

21 ноември, 2020
buu


Јапонски истражувачи развиваат проект на сајбер-лебарки, кој во блиска иднина ќе „шета“ слободно во нашите домови и ќе извршува сложени задачи. Тим експерти од универзитетот Цукуба ги „опремија“ лебарките од Мадагаскар со специјални импланти, за да можат да ги контролираат. Инсектите носат и електроди, минијатурни антени и батерии, а поради нивната големина и мобилност тие „работат“ на најнепристапните локации. Обединети како мравки Научниците тврдат дека лебарките носат предмети низ куќата, цртаат на хартија и можат да служат и како аудио предаватели. За проектот е избран еден од најголемите видови во светот, лебарката Мадагаскар, поради неговата мобилност и изразената снаодливост во криењето.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit