Дуа Липа го искористи недостигот на конкуренција: Среде вонредна состојба, го постави целиот албум на Јутјуб

11 април, 2020
Дуа Липа

Тоа беше паметен деловен потег!

Додека Лејди Гага, Сем Смит и многу други силни музички имиња го одложија објавувањето на претстојните албуми поради епидемијата на корона вирусот, Дуа Липа се определи за сосема спротивен пристап. Британската пејачка го објави целиот нов албум, втор по ред, на YouTube, и судејќи според резултатите – тоа беше паметен деловен потег.

Да, ја задеваа Дуа на Инстаграм. Со маникирана рака, таа го скри лицето и шепна дека „навистина не сакаше да го стори тоа“, размислувајќи многу за тоа дали да „објави песни во време кога страдаат толку многу луѓе“. Таа дури и пролеа солза пред своите фанови, убедувајќи ги да го сторат сето ова за да им го олесни останувањето во изолација.

И, тогаш го постави целиот свој албум на Јутјуб, покрај синглите кои веќе ги објави на етерот од ноември.

Но, со фактот дека, во отсуство на конкуренција, албумот на Future Nostalgia скокна на број 4 на листата Топ 200 на Билборд, се чини дека позади оваа одлука се крие некој што знае точно што прави. Искрено, дури 66.000 други албуми го постигнаа истиот успех како овој во првата недела по нејзиното издавање, што, како што пишува „Билборд“, не е баш нивото на ентузијазам што обично го евоцираат поп-албумите. Сепак, ова е сè уште нејзиниот најдобар успех. Првиот албум на Липа од 2017 година се искачи на број 27 на топ листите (иако, да не заборавиме, тоа беше платнест), поради што се смета како голем скок.

Покрај тоа, нејзиниот сингл „Break My Heart“ се најде на 21-то место на табелата со 100 синглови на Билборд, а нејзиниот многу подобар успех е „Don’t Start Now“ – во моментов 3-то, а претходно 2-ро место.

И со сета нејзина грижа која се должи на карантинот – „дали бабите и дедовците ќе бидат во ред, дали ќе имаат сите доволно храна“ – стиховите од нејзините песни веќе станаа мемиња, како „I should’ve stayed at home“ од песната „Break My Heart“ или „Don’t show up/Don’t come out“ од „Don’t Start Now “.

Липа, сакала нејзиниот албум да има естетско танц-поп nota, а за да го постигне тоа, морала да престане да ги слуша другите.

– Знаев дека луѓето сакаат да се вратам во студиото и да снимам песна иста како „New rules“. Но, тоа ќе ме стави во круг каде што не се развивам и каде никој би немал корист од мене, затоа што секогаш ќе беше истата песна одново и одново, а јас навистина не го сакам тоа“, рече таа.

Таа се погрижи луѓето што ги создадоа овој албум, да бидат луѓе што создаваат супер. Таа не крие дека овој албум бил под влијание на Princ, Blondiе, Jamiroquai, Moloko и секако Madona. Стјуарт Прајс, кој го надгледуваше диско хитот на Мадона во 2005 година „Confessions on a Dance Floor“, се вклучи во создавањето на три песни на новиот албум на Липа. И, исто како Мадона, нејзиниот албум не содржи балади.

Дали сте ги слушале нејзините нови песни? Што мислите за нив? Известете не во коментарите.