Од Џастин Бибер до Ријана, ѕвездите возвраќаат со Донации за време на појавата на коронавирусот!

24 април, 2020
celebrities

Како што се шири пандемијата на коронавирус и принудува многу бизниси да се затворат, познати личности се собираат за да им помогнат на оние кои имаат потреба и помош во напорите за олеснување. Ѕвездите како Ријана, Џастин Бибер, принцот Хари, Меган Маркл, Лејди Гага, Тејлор Свифт, Блејк Лајвли, Рајан Рејнолдс, Сиара и Расел Вилсон сите се засилија и донираа во банките за храна и добротворни цели, додека други како Џон Леџенд, Чарли Пут , и Крис Мартин пуштаат во живо дома настапи за фановите кои се самоизолираат. Со сè што се случува во светот, освежувачки е да се видат познати личности кои ги користат своите платформи за да имаат позитивно влијание. Погледнете како некои од sвездите возвраќаат во ова чувствително време.

Бијонсе

На 22 април, пејачката откри дека нејзината добротворна организација, BeyGood, се здружила со со извршниот директор на Твитер, Џек Дорси во напорот за олеснување на Ковид-19 „Start Small“. Заедно, тие ќе донираат 6 милиони долари на организации кои обезбедуваат услуги за ментално здравје за време на појава на коронавирус. Тие исто така ќе се здружат со Националната алијанса за ментално заболување за да понудат локална поддршка во родниот град на Бијонсе, Хјустон, како и Њујорк, Њу Орлеанс и Детроит.

Принцот Хари и Меган Маркл

Двојката донираше повеќе од 112.000 американски долари од нивната емисија на кралската венчавка во добротворната организација „Feeding Britain“ во април. Портпаролот на Хари и Меган изјави за „People“ дека тие се пресреќни кога гледаат дека парите одат за „толку голема кауза“.

Меган и Хари исто така доброволно се пријавиле во непрофитниот проект Angel Food за да им доставуваат оброци на луѓето кои живеат со критични заболувања кои ги прават поранливи за  време на пандемијата. Според извршниот директор на добротворната организација, Ричард Ајуб, дуото носеше маски и ракавици додека ги следело упатствата за социјално растојание. „Тие се ангажираа со нашите готвачи, се ангажираа со клиенти“, рече тој пред „People“. „Тие само сакаа да бидат сигурни дека луѓето ја чувствуваат љбовта и благодарноста“.

Ријана

Во март, Фондацијата Clara Lionel Foundation на Ријана даде 5 милиони американски долари за да ги зајакне напорите за одговор на коронавирус, помагајќи им на најранливите во САД, Карибите и Африка. Пејачката донираше и медицински материјали во Њујорк. „Би сакал да се заблагодарам на Ријана и нејзината Фондација што донираа лична опрема за заштита на државата Њујорк“, објави твитот на гувернерот Ендру Кумо. „Ние сме многу благодарни за вашата помош и за толку многу други кои се засилија“. Следниот месец, таа и извршниот директор на Твитер, Џек Дорси, се здружија за да донираат 4,2 милиони американски долари за да им помогнат на жртвите на семејно насилство погодено од наредбата да останат дома во ЛА.

Аријана Гранде

Пејачката објави на Инстаграм во март дека ќе го поддржи Фондот за можности, Feeding America, Светската здравствена организација и италијанскиот Црвен крст.

Мила Кунис и Ештон Качер

На 19 април, парот го лансираше Quarantine Wine за да собере пари за добротворни цели кои ќе обезбедуваат олеснување во екот на пандемијата.  GiveDirectly, Direct Relief, the Frontline Responders Fundи America’s Food Fund ќе имаат корист од приходите од нивната продажба на вино.

Селена Гомез

Пејачката во март направи донација на Медицинскиот центар Cedars-Sinai во ЛАС, за да ја покаже својата благодарност за сè што направија за неа. Во 2017 година, Селена доби трансплантација на бубрег во болницата.

Тејлор Свифт

На својот Инстаграм профил, пејачката откри дека донирала неоткриена сума пари на Светската здравствена организација и Feeding America. Таа, исто така, им се обрати на фановите кои лично биле погодени од пандемијата на коронавирус за им помогне во плаќањето на сметките.

Џастин Бибер

Во февруари, 26-годишниот пејач донираше 200.000 RNB (29 000 американски долари) на Beijing Chunmiao Children Aid Foundation во Кина за да помогне во напорите за помош во коронавирус. „Знам дека е многу страшно време во вашата земја во моментов, но моите молитви и поддршка излегуваат на вас момци“, рече Џастин во видеото на Инстаграм. „Вие момци сте неверојатни“.

Ова се само дел од познатите личности кои несебично донираат за борба против корона вирусот. И после како да не ги сакаме? 🙂 <3