Зачинот што го користиме секој ден ја убива тенка линија: Собира вода во телото, го забавува метаболизмот и спречува топење на маснотиите

16 декември, 2020
сол

Урамнотежената и здрава исхрана е клучот за витка форма, но и физичка активност. Сепак, иако успеавте да ја регулирате вашата исхрана, тоа не ви ги носи посакуваните резултати.

Имено, резултатите од истражувањето на универзитетот „Квин Мери“ во Лондон покажаа дека проблемот може да биде во „тивкиот непријател“ на вашата витка фигура што ја консумирате секој ден. Станува збор за натриум, кој првенствено се наоѓа во кујнската сол, а некои истражувања покажаа дека повеќето луѓе конзумираат дури четири пати повеќе сол отколку што им е потребно.

Натриумот од сол ја стимулира акумулацијата на вода во ткивото и со тоа има контрапродуктивно дејство врз слабеењето, а неговата прекумерна потрошувачка го отежнува топењето на масните наслаги и го забавува метаболизмот.

Судејќи според резултатите од ова истражување, со секој грам вишок сол што го внесуваме во организмот, ризикот од дебелина се зголемува за 25 проценти.

So, posoliti, jelo

Покрај забавувањето на слабеењето, намалувањето на солта во исхраната го намалува и крвниот притисок, а со тоа се намалува и можноста за кардиоваскуларни заболувања, вклучително и мозочни удари и срцеви удари и срцева слабост.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit