Запознајте ги петте генијалци со коефициент на интелигенција поголем од 170 – момчето број 5 ќе ве воодушеви! (ФОТО)

17 декември, 2020
profimedia-0529718759_0

Брилијантни умови.

Името на Алберт Ајнштајн е синоним за генијалност и се проценува дека славниот научник имал IQ 160. Просечниот коефициент на интелигенција е 100, но денес знаеме и за луѓето кои надминале 200 – ќе се изненадите во што некои од нив го вложиле својот генијален мозок.

Reader’s Digest ја претстави својата листа на генијалци чиј коефициент на интелигенција е 170 и поголем.

1.Џејкоб Барнет: IQ 170

Кога Џејкоб Барнет имал две години, му дијагностицирале аутизам и процениле дека тој никогаш нема да научи самиот да врзува врвки за чевли. Не само што научил да се обучува, туку и овој американски генијалец завршил шест одделенија од основно училиште за помалку од една година, а потоа се запишал на колеџ на 10-годишна возраст. До 13-годишна возраст, тој стана истакнат физичар, а денес работи на својот докторат.

2. Џудит Полгар: IQ 170

Унгарскиот шахист важи за најдобар шахист на сите времиња. Таа имаше 15 години и четири месеци кога стана најмладиот меѓународен мајстор во 1991 година.

3. Рик Роснер: IQ 192 до 198

Роснер беше на повеќе од 30 тестови за интелигенција кои открија дека неговиот коефициент на интелигенција е помеѓу 192 и 198 година, а пред да стане сценарист, тој работел како скокач, стриптизета и модел. Ја тужеше телевизиската компанија ABC откако загуби во играта „Кој сака да стане милионер“, но ја загуби тужбата и на суд се докажа дека прашањата не биле наместени.

4. Мерилин вос Савант: IQ 228

Мерилин имала 10 години кога тестот за интелигенција за возрасни Стенфорд-Бинет открил дека има IQ 228. Потоа беше заведена во Гинисовата книга на рекорди, но во 1990 година таа категорија беше отстранета поради сомнителни резултати. Сепак, таа остана „најпаметната жена на Светот“ – за списанието Parade од 1986 година, таа одговара на прашањата на читателите кои ја прашуваат во делот „Ask Merilin“.

5. Еинан Коли: IQ 263

Се верува дека ова чудо од дете има коефициент на интелигенција 263. На возраст од само осум години, тој присуствувал на предавања по хемија на факултетот, а до деветгодишна возраст се сетил на 518 децимали од бројот пи. На 12 години, тој го напиша сценариото и ја компонираше музиката за филмот „ Reflection “. Сега има 19 години.

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit