Зборувате ли во сон? Еве зошто се случува тоа и дали можеме да го контролираме

21 ноември, 2020
devojka-spava-u-krevetu-1536x1024

Понекогаш тоа исто така укажува на сериозни нарушувања

Зборувањето во сон не е ништо необично.

Повеќе или помалку, на сите нас им се случило барем еднаш во животот.

Иако експертите велат дека тоа им се случува почесто на децата, не е невообичаено возрасните да страдаат од овој проблем од време на време. Велиме стадаат, бидејќи оваа состојба може да влијае на квалитетот на спиењето и на вашиот и на вашиот партнер.

Научниците не знаат многу за ова нарушување, освен што говорникот во сон не е свесен дека зборува, ниту пак се сеќава на тоа наутро.

Ноќните приказни можат да поврзуваат цели, значајни реченици, да учествуваат во разговор, па дури и да користат странски јазици.

Фази

Разговорот во сон е дефиниран и од фазите и од тежината на формата.

Фази 1 и 2: Лицето не е во таков длабок сон, така што нивниот говор е поразбирлив и може да водите разговори во целост

Фази 3 и 4: Лицето е во подлабок сон и говорот е тешко разбирлив. Тоа е всушност повеќе како мрморење, стенкање или изговарање глупости.

Се смета за лесна форма ако зборувате во сон помалку од еднаш месечно. Во умерени количини, ако ви се случува еднаш неделно, но не секоја вечер. Потешка форма се смета ако ова ви се случува скоро секоја вечер и се меша не само во сонот, туку и кај другите.

Меѓутоа, ако се прашувате што всушност предизвикува разговор во вашиот сон, постојат некои основни причини: генетика, лишување од сон, нарушувања на спиењето и одредени лекови.

Генетика

Некои истражувања покажаа дека зборувањето во сон често им се случува на близнаци, но има и генетски предиспозиции. Ако родител разговара, големи се шансите тоа да им се случи и на нивните деца.

Лишување од сон

Секој може да „мрмори“ додека спие, но некои фактори, особено недостаток на сон, може да доведат до зборување во текот на ноќта. Медицинските експерти веруваат дека повеќето луѓе зборуваат во сон кога се под стрес или кога страдаат од несоница. Кога немаме доволно одмор, тоа може да влијае на нашиот мозок и да влијае на квалитетот на нашиот сон.

Нарушувања на спиењето

Иако оваа состојба може да се случи со секого, луѓето со други нарушувања на спиењето имаат зголемен ризик од брборење во текот на ноќта. Лекарите веруваат дека постојат огромни врски помеѓу приказните од соништата, спиењето и ноќните кошмари.

Одредени лекови

Постојат многу лекови кои можат да го нарушат спиењето како несакан ефект. Лековите што можат да доведат до одредени однесувања, вклучително и приказна од соништата, обично влијаат врз контролата на мускулите. Кога нашиот тонус на мускулите ќе се зголеми, тоа може да доведе до клоци, движење, скокање од кревет и зборување. Некои најчесто користени лекови, како што се одредени антидепресиви, можат да направат брборења.

Кога треба да одите на лекар?

Зборувањето во сон обично не претставува некои сериозни медицински состојби, но ако тоа се случува често и го нарушува вашиот сон, ако сте премногу исцрпени и не можете да се концентрирате во текот на денот, разговарајте со вашиот лекар.

Исто така, ако се сомневате дека зборувањето за време на спиењето е симптом на друго посериозно нарушување на спиењето, како што е пешачење во ноќта или апнеја, корисно е да посетите лекар за подетално испитување.

Како да се контролира оваа состојба?

Иако не постои сигурен начин да спречите зборување во сон, постојат работи што можеме да ги направиме за да го задржиме под контрола.

  • Избегнувајте тешки оброци пред спиење.
  • Удобен кревет со соодветен душек и перници.
  • Избегнувајте кофеин доцна попладне и навечер.
  • Држете се до постојан распоред на спиење секој ден.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit