Осум трикови за домот каде ќе ви треба само сапун

15 јули, 2020
Naslovna

Излегува дека сапунот, покрај миењето раце, може да се користи и за други цели за домаќинството. На пример, може да биде одлично за полнење на дупки во идот или за полирање на стакло за да се спречи магла.

1.Вметнете магнет во сапун за да го прицврстите за славината

Ако немате  сад за сапун, овој трик е идеален за вас. Сапунот е прикачен на која било железна површина во бањата со помош на магнет. Уверете се дека нема да падне толку лесно. Направете дупка во средината на сапун со дијаметар на затка за шишиња. Направете го со магнет и ставете го добро во сапунот за да не испадне.

2. Исчистете го искршеното стакло

Скршено стакло е лесно да се собере, но често остануваат мали фрагменти што е тешко да се соберат со метла. Овие ситни парчиња можат да бидат опасни. Во тој случај, сапунот ќе биде корисен со тоа што ќе го земете натопениот лизгав дел од сапунот и ќе го поминете над површината со остатоци од стакло.

3.Подмачкајте ја вратата

Писклив звук на вратата можете да го решите со обичен тврд сапун. Бришење на шарките на вратата со сапун. Отворете ја и затворете ја вратата неколку пати за да го раширите сапунот низ металната површина.

4.Ги оттргнува штетниците што уништуваат растенија

Сапун може да помогне да се спречат штетниците да напаѓаат растенија. Методот е многу едноставен. Користете сапун направен од органски состојки за да не им наштети на растенијата. Во литар вода измешајте 1 лажица течен сапун и лажица растително масло. Измешајте и испрскајте ги растенијата.

5.Истријте го огледалото во бањата за да спречите магла

Земете сапун и внимателно истријте го на огледалото. Не треба да биде дебел слој. Кога ќе завршите, земете мека памучна или микрофибер крпа и полирајте го огледалото додека не стане сјајно повторно.

6.Сапун во плакарот за поубав мирис

Сапун во камен е познато дека остава мирис во непосредната околина. Изберете сапун со мирис што ви се допаѓа најмногу и оставете го на полицата. Можете исто така да го завиткате во чиста тенка крпа.

7.Исполирајте ги очилата

Ако сакате вашите очилада престанат да се замаглуваат, сапунот е идеално решение. Навлажнете ги очилата со млака вода. Важно е да не се користи премногу топла вода затоа што очилата се чувствителни. Ставете малку сапун на прстите и тријте нежно од двете страни на стаклото. Подоцна, добро избришете ги со памучна крпа.


8. Визуелно отстранете ги дупките во ѕидот

Дупките во ѕидот можат да бидат многу иритирачки, особено ако ги гледате секој ден. Не ви требаат дури и специјални алатки, само сапун. Бришење со сув сапун над рабовите на дупките. Конечно, поминете со крпа преку површината за да се ослободите од вишокот сапун, пишува Bright Side.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi