Чаша на ден од овој напиток е најдобра превенција од корона вирусот

2 ноември, 2020
9cc1c249e8e26aeefc6b19342961bb5e0cfe3cfe

Една чаша кефир на ден – и короната ќе ве заобиколи. За тоа се погрижија научниците од Рускиот институт за експериментална медицина. Тие направиле ферментирани млечни производи кои содржат препарат против вирусот корона – вакцина против мукоза која содржи мали парчиња од вирусниот геном. Тие се инсталирани во геномот на „добри“ бактерии корисни за луѓето и предизвикуваат активно производство на антитела против вирусот.


Според главниот пронаоѓач на вакцината, раководителот на одделот за молекуларна микробиологија, Александар Суворов, тој и неговите колеги од институтот претходно користеле пробиотички пијалоци за правење вакцини против разни болести. На овој начин се создадоа кисело млечни производи за спречување на грип, пневмококи и стрептококи.


Руските нутриционисти предупредуваат: многу производи што ги купуваме секој ден значително го скратуваат нашиот живот. Лекарите тврдат дека некои намирници се одговорни за предвремено стареење. Колбаси, виршли, колачи и газирани пијалоци се најголемите непријатели на младоста, велат нутриционистите.

Тамара Прунцева, нутриционист во Рускиот центар за храна и биотехнологија, нагласува: вештачки бои, ароми и конзерванси ги скратуваат теломерите – пуфери на краевите на хромозомите кои инаку се одговорни за стареењето. Колку се пократки теломерите, толку е постар организмот и поголем е ризикот од сериозни болести.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi