Зошто Дијана остана принцеза и после разводот со Чарлс?

25 август, 2020
89ee0232-df8c-4505-8570-db77378fdaa2

Се приближува 23-годишнината од смртта на принцезата Дајана. Бројот на натписи во британските медиуми што сè уште се пишуваат и читаат 23 години по нејзината смрт докажува дека, иако е покојна, таа е една од најпопуларните членови на кралското семејство и дека нејзиниот живот продолжува да ја интересира јавноста.

На 31 август 1997 година, низ светот се појави вест дека Дијана, принцезата од Велс, починала како резултат на катастрофална сообраќајна несреќа во Париз. Светот беше во шок, особено поради фактот што принцезата почина бегајќи од папараци, кои ја следеле цело лето во 1997 година.

Животот на Дијана и понатаму интригира, особено дека последната година од животот, ја поминала разведена од британскиот престолонаследник Чарлс.

Многумина денес, цртајќи паралела со нејзиниот син Хари и неговата сопруга Меган и нивното откажување од кралските должности, се прашуваат зошто принцезата Дајана остана принцеза и покрај тоа што се разведе од принцот.

Принцезата Дајана е родена како дете на грофот Џон Спенсер и и била дадена благородна титула „лејди“ како дете, со која многумина и се обраќаа дури и кога стана принцеза од Велс. Мажејќи се со Чарлс, таа доби неколку титули, вклучувајќи ја и онаа Војвотката од Корнвол, која денес ја користи Камила, но и титулата на HRH (Нејзиното кралско височество).

Според официјалната веб-страница на кралското семејство, по разводот од Чарлс, принцот и неговата мајка се договориле за статусот на Дијана, а кралицата конечно решила да ја лиши од титулата HRH. од Велс.

Некои кралски експерти тврдат дека кралицата би ја одземала титулата “принцеза на Велс”  само ако  би се омажила за друг маж.

escort - Korsan taksi