Зошто кокосовата вода понекогаш е розова?

7 декември, 2020
розе

Дали некогаш сте посегнале по чаша лек за тропски мамурлак (познат и како вода од кокос) и сте се восхитувале на неговата необична розова нијанса?

Бидејќи кокосот нема розова боја, веројатно сте се запрашале и зошто тогаш неговиот сок има розова нијанса? Верувале или не, постои многу логична причина. Кога водата од кокос станува розова, тоа значи дека самиот кокос содржел високо ниво на ензим наречен полифенол оксидаза. Полифенолите се еден вид природен антиоксиданс, поради што водата од кокос е толку здрава и вкусна.

kokosova-voda

Иако на почетокот целата вода од кокос е бела, таа со поголема концентрација на полифеноли ќе добие розова нијанса со секое изложување на кислород и сончева светлина. Кокосовата вода што останува транспарентна под овие услови содржи пониски нивоа на полифеноли.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit