АКО САКАТЕ 2022 ГОДИНА ДА ВИ БИДЕ ПОДОБРА И ПОСРЕЌНА, ПРОМЕНЕТЕ ГИ ОВИЕ 5 РАБОТИ: Новогодишни одлуки кои го менуваат животот!

6 декември, 20210
264923_2022_ls

Знаеме дека старите навики веројатно не е лесно да се искоренат, но верувајте ни ако ви кажеме дека овие 5 ве прават многу несреќни и фрустрирани. И затоа обидете се да промените што повеќе од нив во Новата година. Верувајте, ќе бидете неспоредливо посреќни!

Новата година е зад аголот, а со неа доаѓаат и новогодишните одлуки кои би го промениле вашиот живот на подобро. Сепак, секоја година носиме слични одлуки, сакаме да изгубиме тежина, да заработиме повеќе пари, да заштедиме за нов автомобил или куќа и некако го губиме од вид разбирањето дека сите промени почнуваат од нас.

Ако со години наназад не можете да решите нешто, големи се шансите проблемот да е во вас, а не во други луѓе или некои надворешни околности.

Овие пет промени треба да ви помогнат да го доведете вашиот живот во ред.

Престанете да барате изговори

Веројатно сте слушнале како луѓе велат кој сака ќе најде начин, кој не сака ќе најде изговор. Иако оваа реченица навистина не нервира во повеќето случаи, особено затоа што навистина немаме многу време и ресурси кога сè се собира и одзема, не е се така црно-бело. Просто, ако сакате да ја средите куќата, секогаш има начин, зависи од вас.

Колку и да се трудите, одвојте час или два дневно за да го направите тоа. Кречете ѕид по ѕид неколку пати додека не завршите. Ќе се чувствувате подобро кога сè околу вас е во совршен ред, дури и ако тоа значи дека сте морале да жртвувате малку од вашето време за одмор.

Фрлете се што не ви треба

Без разлика дали се работи за облека или ситници што ги чувате низ дома, а тие ви служат само за да ја избришете прашината од нив. Едноставно, подобро е да ги немате, отколку да ве нервираат што ви зафаќаат простор во куќата. Ќе се чувствувате послободни и ќе имате повеќе простор за себе.

Devojka, Jelka, Božić, Nova godina, Novogodišnji portret

Избегнувајте да го држите гневот во себе

Откако ќе го исчистите животниот простор, време е да се свртите кон себе. Дали некој ве налутил? Ви предизвикал негативни емоции? Не го потиснувајте тоа. Бидете искрени со себе и со другите и се ќе биде како што треба. Едноставно, подобро е веднаш да им кажете на пријателите и партнерот ако нешто ви пречи, отколку да се преправате дека се е во ред и потоа само да пукнете одеднаш. Многу поголем хаос е ако се појават милион проблеми одеднаш, отколку ако ги решавате еден по еден.

Ослободете се од чувството на вина

Секој прави грешки понекогаш. Тоа е неоспорен факт, а исто така неоспорен факт е дека понекогаш се чувствуваме лошо поради тоа. Меѓутоа, ако живееме во минатото, ќе се чувствуваме виновни за нешто што се случило одамна и тоа малку по малку ќе не уништи. Ако сите ви ја простиле грешката, простете си себеси. Не бидете вашиот најголем непријател, туку вашата најголема поддршка, само така ќе бидете вистински среќни.

Не се споредувајте со другите

Сигурни сме дека веќе го знаете ова, но не е на одмет да се повтори. Вие го живеете својот живот. Не туѓите животи, тие имаат свои судбини и свои проблеми за кои не знаете ништо. Не се споредувајте со другите. Тоа е целосно неефикасно. Фокусирајте се на себе и на вашата среќа. Најдете нешто што ве исполнува и што ве прави посебни, само така ќе бидете задоволни од вашиот живот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris