ОВИЕ РАБОТИ НЕ СМЕЕТЕ ДА ГИ ЧУВАТЕ ВО БАЊАТА: Влагата ќе ги уништи!

20 ноември, 20210
376090_bathroom-2132342-640_f

Правиме утрински ритуали во бањата, па стана сосема нормално некои работи да се чуваат таму, за да бидат при рака. Сепак, влагата се задржува, па затоа се препорачува да ги избегнуваме овие.

Лекови, шминка и жилети се некои од нив, но листата е многу подолга.

Крпи

Ова е веројатно изненадување за многу луѓе, бидејќи кој не сака да има подготвен пешкир веднаш по туширањето.

Сепак, бањите се влажни места кои се почва за бактерии, а крпите се особено подложни на габи. Ако одлучите да го чувате вашиот пешкир во бањата, треба да се погрижите правилно да го закачите.

Бањарка

Иако звучи логично, бањарка не треба да се чува во бањата. Исто како и во случајот со крпите, бактериите и габите лесно можат да се населат во ткаенината за бањарка.

Покрај тоа, влажноста во просторијата може да предизвика и мирис на палтото на мувла.

Книги и списанија

Книгите и списанијата, како и хартијата воопшто, многу брзо ја апсорбираат влагата во бањата. Резултат: збрчкани страници и лепак кој испарува и ослободува токсини.

Накит

Некои луѓе имаат навика да чуваат обетки во бањата, бидејќи таму има огледало. За жал, влагата влијае и на накитот, особено на среброто, кое е многу чувствително на влага.

Парфем

Ненадејните промени во температурата влијаат на молекулите во парфемот, што може да доведе до тоа да почне да мириса кисело.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris