350 калории помалку за 30 минути: Ги откриваме позите кои топат килограми, а бакнежите прават чуда!

27 јануари, 2021
166547_we-vibe-wow-tech-nymfwv7lbpw-unsplash_f

За време на “секс-диетата” можете да потрошите до 350 калории за 30 минути – истата количина се троши по 30 до 40 минути трчање.

Секако, трошењето калории за време на сексот зависи од многу работи, како што се држењето на телото, конституцијата на партнерот, физичката подготвеност и интензитетот на сексот.

Секс пози за слабеење

За да согорувате калории за време на сексот и да го одмерите вашето тело, не мора да изведувате комплицирани сексуални пози, ниту пак да бидете флексибилни како да сте од гума. Дури и во класичните секс пози, се троши значителен број калории.

На пример, мисионерска позиција троши околу 40 калории за 30 минути секс – маж дури 144. За жената во сексот е подобра, „јавачката положба“ е подобра – 122 калории може да се изгубат за 30 минути , а мажот во оваа позиција губи малку. Ако жената во оваа позиција го забрза темпото и вклучува „танцување“ на колковите во сексот, тоа го зголемува срцевиот ритам и троши 172 калории за 30 минути. Во позиција „куче“, жената ќе изгуби околу 100 калории со среден интензитет, додека мажот ќе изгуби 151 калорија за 30 минути со среден интензитет и до 350 во див страствен секс.

Интересно е што класичниот орален секс е многу добар за слабеење: додека пасивниот партнер ќе изгуби само околу 37 калории, активниот може да изгуби и до 150 калории!

Потрошувачката на калории е поголема и во вода: мажот може (поради отпорност на вода) да изгуби околу 54 калории. И, ако воведете романтичен танц со вашиот партнер во напната увертира, сметајте на дополнителна загуба од 217 калории за еден час.

Секс диета со бакнежи? И тоа е можно!

Со “секс диетата” не мора секогаш да скокате во кревет. Имено, бакнежите можат да помогнат и при слабеење – иако не се толку ефикасни како споменатите пози. За време на бакнувањето се користат 38 мускули на лицето. Со еден бакнеж може да се изгубат до 20 калории. Колку подолго трае бакнежот – во просек 12 секунди – толку подобро се вежбаат мускулите и лицето се стега.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber