5 НАЈПОЗНАТИ ДИЕТИ НА СВЕТОТ: Предности и недостатоци, кој може да ги примени и на кој начин!

27 февруари, 2021
235935_shutterstock-1383693209_ls
Дали ја знаете изреката: „едно лечи, друго разболува“? Така е и со диетата и со храната. Затоа треба да бидете умерени во сè

1.Кето диета 
Кетогената диета (кето диета) се карактеризира со висок процент на маснотии, екстремно низок процент на јаглехидрати во исхраната. Целта на диетата е да се постигне пресврт во метаболизмот. 

ЗА: Брзо слабеење во првите 2 недели. Во процесот на губење на тежината, можете да го намалите бројот на килограми и да ја зачувате мускулната маса. 24-неделна кето диета кај дебели лица е поврзана со губење на тежината и подобрени кардиометаболни фактори на ризик. Кето диетата кај дебелите луѓе го подобрува здравјето. 

Против: краткорочни несакани ефекти - запек, вртоглавица, замор, главоболка, повраќање. Долгорочни негативни ефекти: камења во бубрезите, недостатоци во исхраната и хепатална стеатоза. За луѓето со дијабетес, најдобро е да се консултираат со лекар пред да започнат кето диета. Диетата е контраиндицирана кај пациенти со оштетен метаболизам на маснотии, откажување на црниот дроб.

2.Палеолитска диета 
Диетата Палео се состои само од храна достапна за луѓето пред современото земјоделство. Тоа се зеленчук, овошје, ореви, семиња, јајца, животински протеини, морски плодови, жито, мешунки, млечни производи, сол, шеќер. Диетата често се класифицира како диета со ниски хидрати. 
ЗА: Здравствените придобивки од диетата Палео се подобруваат со 5 елементи на метаболичкиот синдром (покриеност на половината, триглицериди, ХДЛ холестерол, крвен притисок, шеќер во крвта). 
ПРОТИВ: Веројатно негативен ефект на диетата палео е зголемен ефект на токсини во животната средина (морска риба) и намалување на потрошувачката на бројни хранливи материи и минерали (калциум, витамин Д).

3.Веганска диета 
Диетата вклучува ограничување на потрошувачката на производи од животинско потекло. Консумирана типична храна: овошје, зеленчук, житарици, ореви, семиња, мешунки. 

ЗА: Значително намалување на внесот на холестерол. 

ПРОТИВ: Недостаток на потрошувачка на одреден број на хранливи материи (протеини, еикозапентаеноична киселина, докозахексаенонска киселина, ретинол, вит-н Б12, калциум, цинк). Вегетаријанска диета За разлика од веганската диета, вегетаријанската диета содржи јајца, производи од животинско потекло, млечни производи, мед и секако растителна храна, додека веганите користат само овошје и зеленчук. 

4.Медитеранска диета (МД) 
МД се заснова на традиционалната исхрана на луѓето од Медитеранот. Клучни компоненти на диетата: маслиново масло, зеленчук, овошје, цели зрна, мешунки, ореви. МД дозволува умерена потрошувачка на посно месо, риба, млечни производи и црвено вино, ја ограничува потрошувачката на црвено месо, преработена храна, шеќер. 

ЗА: Придобивките од МД се намалување на веројатноста за прекумерна тежина и дебелина. Антивоспалителните и антиоксидантните ефекти на исхраната се поврзани со намален ризик од кардиоваскуларни проблеми и карцином. МД е поефикасна од диетата со малку маснотии во зголемувањето на нивото на гликоза во крвта и инсулин кај луѓето со дијабетес. 

ПРОТИВ: Не постојат негативни сегменти на оваа диета.

5.Даш диета
Диететскиот пристап кон запирање на хипертензијата (ДАШ) е диета дизајнирана за контрола на високиот крвен притисок и подобрување на кардиоваскуларните функции. ДАШ диетата го намалува внесувањето храна што придонесува за хипертензија и се фокусира на сложени јаглехидрати, протеини со малку маснотии, млечни производи со малку маснотии, зеленчук и овошје. Луѓето кои користат оваадиета заедно со вежбање и ограничување на калориите покажаа успешно слабеење, подобрена чувствителност на инсулин и намалување на вкупниот холестерол и триглицериди. ДАШ е поврзан со намален ризик од кардиоваскуларни болести, мозочен удар, рак на дебелото црево и отпорност на инсулин. 

Недостатоци: Ако ја следите оваа диета, мора внимателно да вежбате затоа што лесно можете да се исцрпите. Придржувањето кон диетата го прави телото слабо затоа што користи храна со помалку калории. 

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris