АКО СТЕ ПРЕЛЕЖАЛЕ КОВИД, НАЈСТРАШНОТО СЕУШТЕ НЕ ПОМИНАЛО: Еве што треба да знаете за пост ковид СИНДРОМОТ – за да реагирате на време!

22 април, 2021
пост ковид синдром

Како што лекарите дознаваат сè повеќе за Ковид 19, станува појасно дека станува збор за подмолно заболување. Инфекцијата остава последици врз целиот организам, па затоа кај пациентите се повеќе се дијагностицира „синдром на пост ковид“.

Сведоци сме во последниве месеци дека луѓето кои страдале од инфекција на колкот, нејзина лесна, умерена или тешка форма – имаат придружни симптоми на инфекција со недели, па дури и месеци, кои не се занемарливи, а некои од нив можат да бидат многу опасни.

Закрепнувањето по инфекција на коските, кај голем број луѓе, трае многу долго, а периодот на опоравување може да се продолжи до неколку месеци, сè додека телото не се врати во форма.

По Ковид 19 инфекцијата, луѓето обично чувствуваат замор, отежнато дишење, замор, чести главоболки, проблеми со варењето на храната … Но, постојат и многу потешки и опасни симптоми, кои се нарекуваат пост-ковиден синдром, според веб-страницата на Институтот за студенти Заштита.

Симптомите поврзани со овој синдром не се наивни – тие го отежнуваат функционирањето на дневна основа и траат со недели. Интересно, синдромот пост Ковид 19 не се јавува само кај луѓе кои имале потешка форма на болест, туку исто така често се забележува кај луѓе кои имале лесна форма.

Механизмот на долгорочни ефекти на САРС-CoV-2 врз здравјето на луѓето е сè уште нејасен. Логично е да се мисли дека главната причина за долгото траење на симптомите поврзани со синдромот пост-ковид 19 е всушност латентна инфекција во телото што доведува до продолжен имунолошки одговор на организмот.

Јачината на нашиот имунолошки систем е огромна. Во скоро 95% од случаите, тој успешно го победува САРС-CoV-2, кој, освен во исклучителни случаи, не успева да ги премине природните бариери на нашето тело, како на пр. назална и орална мукоза.

Но, со „распаѓањето“ на првата линија на одбрана, битката продолжува, а организмот ја активира следната фаза на вроден (неспецифичен) имунитет, што го започнуваат клетки како што се макрофагите и Т-лимфоцитите откако ќе дојдат од околното ткиво или циркулација на местото на инфекција. Од друга страна, вирусната инфекција обично резултира со клеточна смрт и размножување на вирусот, а локално ослободените цитокини дополнително активираат повеќе клетки со цел директно да го неутрализираат вирусот и да ги отстранат остатоците на распаднатите клетки (фагоцитоза).

За оптимално функционирање на овие линии на одбрана, добри навики на живот, здрав начин на живот и адекватно внесување на сите потребни заштитни материи (витамини, минерали) се важни со цел да се „зајакне“ имунитетот.

Следната линија на одбрана го активира системот на специфичен имунитет со доминантни механизми за генерирање специфични антитела и цитотоксични лимфоцити, кои треба да ни обезбедат брза и соодветна заштита кога ќе се соочиме со вирусот во иднина.

За жал, реакцијата на нашиот имунолошки систем во борбата против САРС-CoV-2 може да стане неконтролирана и прекумерна, што е главен фактор за активирање на каскада на промени што можат да доведат до системско оштетување на повеќе органи и смрт.

Повеќето пациенти сè уште успешно ја надминуваат инфекцијата, но, за жал, голем број од нив имаат одредени последици во форма на прогресивно оштетување на разни органи, а одреден број имаат симптоми и знаци на т.н. пост ковидни синдроми кои значително влијаат на квалитетот на животот.

Разбирањето на опсегот на симптоми поврзани со синдромот постковид 19 е невозможно без да се знаат ефектите на вирусот САРС-CoV-2 врз малите крвни садови и врз процесите на згрутчување на крвта. Целата каскада на процеси поврзани со горенаведеното доведува до нарушувања на микроциркулацијата на практично сите органи, а во најдраматичните случаи до манифестација на белодробна емболија или мозочен удар.

Најчестите симптоми кои се јавуваат кај пациенти по таканаречената лесна и умерено акутна фаза на Ковид 19, што е најчесто кај младата возрасна популација, вклучително и студенти, вклучуваат долгорочно губење или изменето чувство за вкус и мирис, хронично замор, малаксаност, недостаток на здив, болка или стегање во градите, палпитации / тахикардија, нарушувања на меморијата и концентрацијата, ноќно потење, болки во мускулите и зглобовите, главоболки.

Резултатите од истражувањето во  Италија покажаа дека два месеци по првите симптоми на ковид 19, само 12,6% од луѓето биле без никакви симптоми, 32% од испитаниците имале еден до два симптоми, додека 55% од нив имале три или повеќе симптоми. Авторите на студијата ја наведуваат како најчести симптоми општа слабост што се јавува кај 53,1% од испитаниците, субјективно чувство на отежнато дишење (диспнеа) кај 43,4% од испитаниците, болка во зглобовите кај 27,3%, додека болка во градите постоела кај 21, 7 % од испитаниците. Исто така, утврдено е постоење на последици врз артериите и во крвниот систем, како што се формирање на тромби и проблеми со длабоките венски системи.

Најчестите симптоми забележани кај луѓе кои имале Ковид 19 се поврзани со респираторниот систем и се манифестираат како субјективно чувство на отежнато дишење, болка во градите или сува кашлица, иако стандардните дијагностички процедури не се мешаат во структурата или функцијата на белите дробови.

Ефектот на САРС-CoV-2 врз срцето е предмет на бројни дискусии, особено поврзани со враќањето на спортистите на спортските терени по ковидус 19. Правење детални кардиоваскуларни прегледи и магнетна резонанца на спортисти три недели по појавата на симптомите од ковид 19, авторите на една студија заклучија дека знаци на акутен миокардитис (миокардитис) постојат кај само 1,4% од спортистите. Претходно објавените резултати од снимање со магнетна резонанца кај млади спортисти кои го совладаа ковид 19 се во спротивност со само споменатите резултати, а авторите на тој напис откриле дека скоро 40% од нивните субјекти имаат срцево оштетување, најчесто перикардитис (воспаление на обвивката на срцев мускул) . Перикардитисот обично се манифестира како болка или затегнатост во градите, што може да се влоши со длабоко дишење, што всушност е еден од опишаните симптоми на синдромот пост-19 19.

 Од друга страна, невролошките симптоми (главоболка, несоница, потење, дисфункција на кранијалните нерви, нарушувања на меморијата, внимание, перцепција на конвулзии, парализа, итн.) Исто така се многу чести и претставуваат значителен проблем кај луѓето кои ја надминале 19-та година. објавена работа што ја анализира помладата популација на луѓе кои ја преживеале инфекцијата и откри дека 78% од пациентите дури и три месеци по излегувањето од акутната фаза на болеста имаат благи когнитивни тешкотии, вклучувајќи недостаток на меморија, внимание, перцепција, итн. Фреквенцијата и широк спектар на невролошки симптоми сè повеќе се опишува како посебен ентитет – невролошки пост ковиден синдром.

Покрај горенаведеното, забележани се бројни состојби во областа на психијатријата, како што се синдроми слични на деменција, анксиозност, депресија и ПТСН.

Поради горенаведеното, бројни здравствени системи ширум светот започнаа да формираат мултидисциплинарни тимови на експерти кои ќе се грижат за пациенти со синдром на пост Ковид 19 и со тоа ќе им овозможат сеопфатен дијагностички пристап, навремено спречување на компликации и оптимален третман.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris