БИБЛИЈАТА ВЕЛИ ДЕКА ЖЕНАТА МОРА ДА БИДЕ ПОСЛУШНА НА МАЖОТ: Еве што всушност значи тоа!

27 април, 2021
242479_shutterstock-205131136_ls

Починатиот професор д-р Владета Јеротиќ, како гостин во емисијата „Агапе“, го разјасни ставот на отец Тадеј дека жената мора безусловно да го почитува и слуша својот сопруг, без оглед дали е етички или зрел, што е наведено и во Библијата.

Ваквите ставови честопати ги критикуваат модерните, млади луѓе. Сепак, понекогаш е потребно само разумно објаснување за да се разбере она што изгледа неразбирливо.

Владета Јеротиќ ги толкуваше зборовите на отец Тадеј на свој начин:

„Кога отец Тадеј зборувал за апсолутна послушност, тој мислел на меѓусебна послушност, додека апостол Павле зборуваше за односот меѓу маж и жена. Само меѓусебната послушност е добра, не треба само жената да биде апсолутно послушна. Но, послушноста не е иста со покорноста.

Послушноста е поврзана со страв и послушност кон љубовта. Кога отец Тадеј зборувал, како што знаел, со многу љубов, тој сигурно не ја потценил жената, ниту сметал дека жената треба да биде потчинета. И, за жал, честопати се случува во брак, дури и денес, мажот да побара од сопругата покорност, а не послушност. Се разбира, тогаш нема љубов. Значи, кога станува збор за љубовта, ние зборуваме за меѓусебна послушност“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris