Болест на 21-виот век: Премногу слободно време создава проблеми

21 септември, 2021
0e40e65098d139795dddab736c127f6fd62ebf7a

Современото доба и секојдневните обврски доведоа до тоа да имаме се помалку време за себе. Но, истражувањата на Универзитетот во Пенсилванија покажаа дека премногу слободно време може да му наштети или да предизвика недостаток на чувство за продуктивност, според д-р Мариса Шариф, коавтор на студијата.

Истражувачите ги анализирале резултатите од две студии од големи размери, во кои учествувале повеќе од 35.000 испитаници и откриле дека по два часа „безделничење“, задоволството на луѓето почнало да опаѓа.

Неработеноста создава проблеми

Со цел да проверат како намалената продуктивност влијае врз развојот на депресијата, тие направија и експеримент во кој од испитаниците беше побарано да напишат колку слободно време им треба во текот на денот и како да го искористат, односно дали да го трошат на значајни и продуктивни активности.

Се испостави дека луѓето кои немаат доволно слободно време треба да најдат неколку часа за себе во текот на денот, а оние со премногу „неактивно време“ треба да го поминат тоа време за некоја цел.

  • Ова истражување дава конкретни докази дека на луѓето им треба време што ќе им овозможи да го прават она што го сакаат, но за да не се чувствуваат бескорисно, тоа време не треба да биде премногу, сметаат експертите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris