Дали ќе можеме да живееме нормално по пандемија на коронавирус?

18 мај, 2021
ke ziveeme li normalno posle koronata

Пандемијата на коронавирус значително влијаеше на промената на секојдневните активности, па дури и на начинот на живот на многу луѓе. Повеќето од нив не паметат како изгледало времето пред короната, а многумина нема да знаат ниту да се вратат во нормалниот живот по пандемијата.

Според жител на Тексас, Роберт Сото, враќањето во „нормалниот“ живот ќе бара големи напори, сепак, неговиот понатамошен живот нема да биде воопшто сличен на оној пред пандемијата.

„Веројатно ќе продолжам да избегнувам физички контакт и да носам маска“, рече жител на Тексас.

Честопати има сомнежи дека лицето што седи до него потенцијално може да биде заразено со коронавирус, што претставува голем психолошки товар за него. Соодветно на тоа, тој многу често избегнува социјални собири.

Флуктуацијата на менталната состојба, како резултат на пандемијата на коронавирусот, значително предизвика вознемиреност кај индивидуите, доколку ја заборават маската или ја извадат маската додека се на јавни места.

„По завршувањето на пандемијата Ковид 19, повеќето луѓе ќе доживеат вознемиреност, депресија и страв од надворешниот свет“, рече д-р Хектор Колор Ривера, претседател на Американското здружение на психолози што зборуваат шпански.

„На луѓето ќе им треба малку време да се вратат во„ нормалниот “тек на животот, што првично ќе биде проблем за заедницата“, додаде тој.

Конечно, заштитните маски, по пандемијата, ќе станат составен дел од животот на секоја индивидуа, затоа што досега научивме да не излегуваме без нив.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris