Дали објавите на Твитер минатата зима го открија ширењето на короната пред официјалните податоци?

30 јануари, 2021
л

Истражувачите сакале да дознаат дали, врз основа на активностите на корисниците на мрежата, може да се открие информации за инфекција и ширење на корона вирусот пред да бидат откриени првите заразени лица во тие земји.

Истражувачите проучувале постови на корисници во седум европски земји, анализирајќи скоро 900.000 објави од повеќе од 570.000 уникатни корисници. Тие најпрво бараа натписи во кои се споменува пневмонија, а потоа и за натписи во кои се споменуваат други симптоми на КОВИД-19 болест како што е сува кашлица. Овие податоци беа споредени со претходните периоди до 2014 година.

Резултатите покажаа значително зголемување на публикациите со споменатите термини, односно симптоми на инфекција со корона вирус во повеќето земји. Она што е исто така важно да се напомене е дека најголемиот број на објавувања со симптоми беа во области каде инфекцијата последователно избувна. На пр. твитовите укажуваат на ширење на короната во Италија уште во првата недела од 2020 година, многу порано отколку што беше забележано првото официјално заразено лице (некои последователни истражувања покажаа дека короната циркулира во Италија од ноември 2019 година)

Слични резултати беа забележани во Франција, додека знаците за корона се појавија на социјалните мрежи во Шпанија, Полска и Велика Британија две недели пред првите официјални случаи.

Резултатите се секако интересни и, според Масимо Рикабони од Институтот за напредни студии ИМТ во Лука, ги потврдуваат доказите дека социјалните мрежи можат да бидат корисна алатка за епидемиолошки надзор. Следењето на податоците од нив може да помогне во откривање на првите сигнали за нови болести и следење на нивниот развој, смета Рикабони, но нагласува дека тоа не може да биде алатка за предвидување на нови болести и епидемии, бидејќи тие прво треба да имаат многу повеќе информации за тие болести. Затоа дури сега, со такво заминување и со цело знаење што го немавме пред една година, можеме да ги препознаеме „предупредувањата“ што Твитер ги испрати минатата зима.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris