Дали сакате нешто слатко? Воодушевете го вашето семејство со вкусна пита

23 јануари, 2021
1393194

Тогаш кога помисливте дека е време да одите на диета, дали одеднаш ви се случи да јадете нешто слатко? Денес ви носиме рецепт за добро познатата пита со мед што имате уште време да ја подготвите за почетокот на викендот. Овој популарен антички десерт и денес е широко распространет во нашите домови, и иако многу луѓе обично го подготвуваат за време на празниците, тоа не значи дека не можете да се засладите дури сега кога Божиќ е зад нас.


Пита со мед
Состојки
400 гр брашно
3 лажици мед
3 јајца
80 гр путер
150 гр шеќер
1 лажичка сода бикарбона


За кремот:

150 гр шеќер во прав
900 гр павлака
Подготовка

  1. Во тенџерето додадете шеќер, путер, мед и ставете го на оган да се стопи смесата.
  2. Тргнете го тенџерето од оган, додајте ги јајцата, мешајќи постојано, внимавајте да не зоврие. Постепено додавајте брашно и сода бикарбона и мешајте додека не добиете тесто.
  3. Пренесете го тестото во хартија за печење и посипете го со малку брашно. Месете го рачно. Поделете го на осум дела и истегнете го секој .
  4. Пренесете го тестото во плех обложен со хартија за печење и печете го во рерна загреана на 180 степени 3-4 минути.
  5. Потоа подгответе го кремот. Измешајте шеќер и павлака и ставете го кремот во фрижидер.
  6. Печените кори премачкајте ги со крем, редејќи ги една врз друга. Завршете со кремот и одозгора изрендајте го вишокот печено тесто.
  7. Ставете ја питата со мед во фрижидер и послужете ја следниот ден, кога корите ќе омекнат.
Medena pita
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber