ДАЛИ САУНИТЕ СЕ ЗДРАВИ? Одговорот ќе ве воодушеви!

27 октомври, 2021
czy-sauna-jest-dobra-na-przeziebienie_1

Сауните ни помагаат да се опуштиме и да се ослободиме од стресот. Топлината ги опушта мускулите, го загрева телото и го детоксицира поради обилното потење

Постојат неколку причини зошто треба да посетуваме сауни.

Закрепнување на мускулите

Престојот во сауна може да го ублажи воспалението на мускулите, па тие претставуваат идеално закрепнување после вежбање, како и подготовка за следниот тренинг. При вежбање, има микро повреди во мускулите кои влијаат на нивното зајакнување. Сауните помагаат овие повреди да зараснат побрзо, бидејќи топлината ја подобрува циркулацијата.

Ја елиминираат болката во долниот дел на грбот

Топлината продира во мускулите и лигаментите на долниот дел на грбот и ги шири крвните садови. Ова резултира со подобра циркулација и релаксација на мускулната тензија.

Релаксација

Топлината и отсуството на разни дистракции во сауните ја ублажуваат анксиозноста и ги смируваат и умот и телото. Истражувањата покажаа дека престојот во сауна само 10 до 15 минути го отстранува стресот и придонесува за општата благосостојба.

Моментално го забрзува метаболизмот

Престојот во сауна ни помага побрзо да согоруваме калории. Телото се обидува да се олади, па времето поминато во сауна делува како кардио тренинг. Сепак, тоа не значи дека треба да го прескокнеме тренингот.

Подобра циркулација

Сауните го подобруваат протокот на крв низ телото, што ја намалува болката од артритис и влијае на поголем опсег на движења (мобилност). Дополнително, зголеменото ниво на кислород во организмот влијае на побрзо закрепнување, а ги ублажува отокот и болката.

Поддршка на лимфниот систем

Зголемувањето на телесната температура и потењето влијае на исфрлањето на токсините и патогените кои се скриени во лимфата. Затоа, сауните влијаат на подобрување на лимфниот систем, но и на работата на црниот дроб.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris